spot_img

Nedavno objavljeno

Ilegalne deponije u BiH kao najčešći vid ekološkog kriminala

Vrijeme je novac, a u ovom slučaju otpad je novac, jer država treba da razmišlja kako da svoj otpad kao proizvod plasira na svjetsko tržište. Treba osigurati da svako odlaganje otpada bude ekološki prihvatljivo

Ekološki kriminalitet se može definirati kao skup različitih aktivnosti pravnog ili fizičkog lica usmjerenih na ugrožavanje životne sredine, a koje su krivičnim zakonima i drugim pravnim propisima određene kao krivična djela, privredni prijestupi ili prekršaji. U Bosni i Hercegovini, kao i u drugim zemljama, postoje različite vrste ekološkog kriminala.
Neke od uobičajenih vrsta ekološkog kriminala koje se mogu javiti, te se razlikuju u zavisnosti od specifičnih okolnosti i lokalnih uslova, jesu:
ILEGALNA SJEČA ŠUMA: Protuzakonita sječa šuma ugrožava biodiverzitet i prirodne resurse, kao i ekonomske i ekološke funkcije šuma.
ILEGALNO ODLAGANJE OTPADA: Ovo uključuje bacanje otpada na nedozvoljena mjesta, kao što su divlje deponije, što može izazvati zagađenje tla, vode i vazduha.
ILEGALNI LOV I RIBOLOV: Nezakoniti lov i ribolov mogu dovesti do prekomjernog izlova populacija divljih životinja, što može imati ozbiljne posljedice na ekosistem.
ZAGAĐIVANJE VODE, VAZDUHA I ZEMLJIŠTA: Aktivnosti koje dovode do zagađenja vode, vazduha i zemljišta, kao što su ispuštanje industrijskih otpadnih voda, emisija štetnih gasova ili upotreba opasnih hemikalija u poljoprivredi, mogu imati dugoročne negativne posljedice po životnu sredinu i ljudsko zdravlje.
ILEGALNA TRGOVINA UGROŽENIM VRSTAMA: Nezakonita trgovina divljim životinjama i biljkama može ugroziti opstanak mnogih vrsta te poremetiti ekološku ravnotežu.

Broj deponija se konstantno povećava

U našoj državi, jedan od glavnih problema kada je riječ o ekološkom kriminalu jeste ilegalna sječa šuma zbog ozbiljnih posljedica po biodiverzitet i prirodne resurse. Međutim, važno je istaći da je ekološki kriminal vezan za ilegalne deponije također ozbiljan problem koji zahtijeva pažnju. Nezakonito odlaganje otpada na nedozvoljena mjesta, kao što su divlje deponije, predstavlja ozbiljnu prijetnju životnoj sredini i ljudskom zdravlju.
Deponije predstavljaju mjesta za odlaganje otpada obično tako što se otpad skuplja na jednu lokaciju i zatrpava, što je i najstariji način odlaganja otpada, i to je trenutno osnovni način odlaganja otpada širom BiH. Uprkos tome, na prostoru naše države, od približno 10.000 registriranih deponija, samo dvije, u Zenici i Bijeljini, zadovoljavaju propise, dok ogromna većina ostalih deponija čini divlje ili ilegalne deponije. Ilegalne deponije predstavljaju mjesta za odlaganje većih količina otpada na za to nepredviđenim površinama – kao što su šume, doline, brda i planine, napuštena polja ili riječna korita.
Na ovim deponijama se, zbog nedostatka njihove kontrole, odlaže i opasni otpad poput baterija i elektronike, infektivnog i animalnog otpada, a nerijetko se nalaze pored rijeka, čime ugrožavaju okoliš i zdravlje ljudi. Ilegalne deponije utiču štetno na više načina. Voda i zemljište se zagađuju, što se dalje prenosi i na pitku vodu i namirnice koje unosimo u svoj organizam. Dolazi do poremećaja ravnoteže životinjskog svijeta – ilegalne deponije privlače životinje kao što su muhe, komarci, ptice i miševi, koji šire razne bolesti i među ljudima. Povećan je rizik od prirodnih katastrofa – protuzakonito odložen otpad zakrči riječna korita zbog čega poplave postaju češće, te doprinose nekontrolisanim klizištima.

Individualna neodgovornost i sistemska neuređenost

Ilegalne deponije negativno utiču na mentalno zdravlje građana i građanki, koji svakodnevno svjedoče prizorima zagađenja i haosa. Vrijednost imovine se smanjuje ukoliko se prostor nalazi blizu ilegalnih odlagališta, a regulacija postojanja neovlaštenih deponija se također može i oporezivati, što direktno plaćaju građanke i građani određene zajednice. Uzroci su brojni, od individualne neodgovornosti do sistemske neuređenosti.
Poražavajuća je i činjenica da se broj ilegalnih deponija konstantno povećava. Neki od glavnih uzroka su manjak javne edukacije o štetnosti ilegalnog odlaganja otpada, nepostojanje sistema odvoza smeća u određenim mjestima i zajednicama, manjak nadgledanja od strane autoriteta i izostanak kažnjavanja. Procenat otpada koji proizvedu građani i građanke nije zanemariv, ali je puno veći otpad koji proizvedu firme i fabrike te industrijski i građevinski otpad. Kazne za njihove prekršaje se ne sprovode u dovoljnoj mjeri. Na primjer, kazna za ilegalno odbacivanje građevinskog otpada u prirodu umjesto na za to predviđene deponije očigledno nije dovoljno visoka te je isplativije odlagati materijal na skrovitim mjestima bez sortiranja za reciklažu, čak i uz rizik da budu otkriveni i kažnjeni.

„U državi gdje se stalno krše ljudska prava, borba za ekološku pravdu je svedena na minimum, bez podrške institucija“

U oba entiteta, općine su ključni pružatelji osnovnih javnih usluga, uključujući upravljanje komunalnim otpadom. Dužnost reguliranja, otklanjanja i smanjenja broja ilegalnih deponija je dodijeljena nadležnim organima na entitetskim i kantonalnim nivoima. Potrebno je promijeniti i način naplate otpada gdje se ne smije zanemariti količina koju domaćinstvo proizvede, a ne samo naplata, recimo, prema broju članova domaćinstva.

Bez pouzdanih procjena stanja u oblasti ekološkog kriminala

U bosanskohercegovačkom društvu svijest o ekološkim pitanjima je niska, pa je teško očekivati da i u pravosuđu bude drugačije. Za postojanje sudske prakse neophodan je značajniji broj predmeta na osnovu kojih bi se ujednačavali stavovi i stvarala praksa. Obavezno je unaprijediti informacioni sistem i statistiku, kako ilegalnih deponija tako i ostalih slučajeva ekološkog kriminala.
Politika kažnjavanja je blaga, nesrazmjerna šteti koja se nanosi, te za počinioce treba uvesti represivnije mjere. Procesuiranja se odnose samo na krivična djela šumske krađe, a drugi oblici se rijetko prijavljuju, ili se tretiraju kao privredni, a ne ekološki kriminal. Glavni uzroci ovome su needuciranost sudija i tužilaca, nizak nivo političke svijesti javnosti i korupcija.
U državi gdje se stalno krše ljudska prava, borba za ekološku pravdu je svedena na minimum, bez podrške institucija. Potrebna je snažna saradnja između institucija, ekoloških inspekcija te organizacija, a sve to uz visok nivo povećanja svijesti o važnosti ekološke zaštite. Otpad treba na adekvatan način odlagati, razdvajati odnosno sortirati i reciklirati. To je proces koji se isplati, jer se od toga može zaraditi ako se deponijom upravlja kako treba. Treba težiti ka tome da se što više otpada reciklira i da se od njega proizvode energija i alternativna goriva.
Građane je potrebno podsticati da razvrstavaju otpad odmah prilikom odlaganja, a naplatu treba vršiti na stimulativan način. U pojedinim općinama se mora promijeniti praksa da se nakon što se iz različitih kontejnera u koje se otpad sortirao on odvozi zajedno na jedno mjesto, pri čemu se gubi smisao sortiranja.
Vrijeme je novac, a u ovom slučaju otpad je novac, jer država treba da razmišlja kako da svoj otpad kao proizvod plasira na svjetsko tržište. U Bosni i Hercegovini treba osigurati da svako odlaganje otpada bude ekološki prihvatljivo. Da se stimulira razvrstavanje otpada i da se deponije opreme neophodnim tehnologijama za tretiranje otpada. Da se udaljenim općinama sufinansiraju troškovi odvoza na regionalne deponije. Da se ukinu entitetske i međuopćinske barijere, gdje politika ne dozvoljava da se općine udruže i zajednički konačno riješe neke probleme.
Nelegalno odlaganje otpada predstavlja ozbiljan ekološki, zdravstveni, estetski i ekonomski problem koji zahtijeva sveobuhvatne mjere prevencije, nadzora i sankcioniranja. Prevencija ilegalnog odlaganja otpada uključuje edukaciju stanovništva o pravilnom odlaganju otpada, jačanje inspekcijskih nadzora, uspostavljanje efikasnih sistema za recikliranje i upravljanje otpadom te strogo kažnjavanje počinitelja ekoloških prijestupa.


Ovaj tekst je izrađen uz podršku projekta „Misli o prirodi!“ koji implementira Centar za promociju civilnog društva, a finansijski podržava Švedska. Sadržaj ovog materijala je isključiva odgovornost Global Analitike i ne odražava nužno stavove Centra za promociju civilnog društva i Švedske.

Latest Posts

Raport

spot_img