spot_img

Nedavno objavljeno

Glasači biraju u kakvoj zemlji ćemo se probuditi 3. oktobra

Denisa Salčinović, rođena Tuzlanka, a sa adresom u Fojnici od 2004. , otkad aktivno radi na unapređenju kvalitete života osoba s invaliditetom i poteškoćama u razvoju. Po zanimanju diplomirani defektolog logoped i u Zavodu „Drin“ i kandidatkinja na izborima 2022.

Razgovarala: Anesa Agović

Denisa Salčinović, rođena Tuzlanka, a sa adresom u Fojnici od 2004. , otkad aktivno radi na unapređenju kvalitete života osoba s invaliditetom i poteškoćama u razvoju. Po zanimanju diplomirani defektolog logoped i u Zavodu „Drin“, ustanovi za socijalno zbrinjavanje osoba sa intelektualnim teškoćama i psihičkim oboljenjima,  radi već 18 godina, a trenutno je na poziciji voditelja jednog odjela Zavoda. Denisa je bila predsjednica Crvenog križa Fojnica deset godina, a trenutno je član Predsjedništva ove humanitarne organizacije. Osim rada posvećenog osobama s invaliditetom, već dvije godine je i vijećnica Općinskog vijeća Fojnica, gdje je odlučila i da na lokalnom nivou doprinese svojim znanjem i iskustvom u cilju unapređenje i statusa i života osoba s invaliditetom. Aktivna članica SDP BiH od 2012. godine, predsjednica Kantonalnog odbora SDP BIH Srednjebosanskog kantona i kandidatkinja na listi Parlamenta FBiH.

Zašto ste odlučili da počnete politički djelovati?
U političke vode, na lokalnom nivou, uključila sam se još 2012. jer sam bila nezadovoljna lokalnom zajednicom i sadržajima koje ona pruža. Obzirom da sam već u međuvremenu postala i majka, imala sam potrebu da djelujem zbog njega. Sina. I njegovih vršnjaka, i sebe i mojih drugarica, kolegica… Nemamo igraonice i parkove, sportske sadržaje za djecu, kino dvorana je u izuzetno lošem stanju, skoro neupotrebljiva, što su samo neki od problema za građane Fojnice. Za predstavu treba voziti 60 kilometara. Ljudi nemaju posla, a stariji ne viđaju ni djecu ni unučad, jer mogu doći za praznike „izvana“. Odlasci trbuhom za kruhom je odavno postala naša svakodnevnica.

Koje biste još probleme svoje zajednice kao goruće izdvojili?

Kontinuiranu vlast nacionalnih stranaka i njihova koalicija od početka poslijeratnih izbora. Dvije škole pod jednim krovom, razdvajanje djece po nacionalnom ključu, a djece sve manje i manje…  I njihovih roditelja. Sad je upitna u potreba svih ovih sadržaja. Kome sad, kad još malo nećemo imati koga razdvajati?!

Dugogodišnje radno iskustvo ste stekli u radu sa osobama s invaliditetom. Kako biste opisali status osoba s invaliditetom u našem društvu?

Mogu reći da se status osoba sa invaliditetom u društvu polako penje na višu ljestvicu. Ali sa akcentom na “polako”. Potpisane su konvencije, doneseni  zakonski akti, standardi i normativi.  Implementacija ipak kaska, a potrebno je djelovati na promovisanje i poštivanje istih.

Žena u politici danas je…?
Hrabra, poduzetna, vrijedna, želi oplemeniti društvo svojim angažmanom. Doprinijeti zajednici. Nedovoljno vidljiva.

Imaju li žene moć u politici u našem društvu ili smo tu moć prepustili olako muškarcima?
Moć u društvu imaju oni koji se ne boje i koji žele. Nevezano za spol ili nešto drugo. Međutim,  u našem društvu, na našim prostorima, još uvijek politički nedozrelom, žena u politici je poprilično malo vidljiva. Nadam se da u tom pogledu ipak napredujemo i da će vremenom žena zauzeti položaj koji zavređuje.

Kako vi svoju moć u politici koristite i na šta se fokusirate?
Učim i radim… i radim mnogo ono u čemu mnogo znam. Fokus mi je na ženi, današnjoj, sa svim izazovima koje savremena današnjica nosi. Naravno, socijalni segment društva sa akcentom na osobe sa invaliditetom je polje u kojem pokušavam doprinijeti kako u području zbrinjavanja, tako i u područjima implementacije prava. U osvještavanju okoline o stvarnim potencijalima osoba sa određenim poteškoćama.

Koliko znanja i koje vještine su potrebne da žena u današnjem društvu i vremenu bude uspješna u politici?

Po meni, mislim da svaka žena, bez obzira na akademsko obrazovanje ili status u društvu može doprinijeti zajednici. Žena samim rođenjem ima ulogu koju cijeli život uspješno obavlja. Kćerka je. Žena je. Supruga je  Majka. Odgajateljica i učiteljica. Njegovateljica i medicinska sestra. Sve svojim i za svoje.  Organizator života. Zašto ne bi mogla organizirati dobro i šire?! Naravno, žena je i radnica i borac.  Obrazovanje i znanje koje ima je takođe oružje koje može služiti široj zajednici.

Da li ste empatičniji prema problematici koja se tiče žena, upravo jer ste žena i da li imate podršku kolega političara po pitanju takvih inicijativa?
Empatična sam prema bilo kome ko je u stanju da ne može. Naravno da je status žene u društvu nešto na šta sam posebno osjetljiva. Ali, sažaljenje ne treba. Samo mozda primjer kako može i malo vjetra u leđa. Podrška muških kolega političara je prisutna, ne samo deklarativno, nego kad postoji inicijativa, i kad je opravdana, i kad još nudite rješenje, sigurno će polučiti uspjeh i neće ostati nepodržano. Samo se moramo malo više i hrabrije aktivirati.

Da li su kolege političari svjesni statusa žena u našem društvu, te da li vas vide kao ravnopravne u političkoj areni?
Kad se pokažemo kao ravnopravne u areni, tako nas i dožive. Ali priznajem da ženama u politici ipak treba  malo više vremena i energije da se izbore za ravnopravan status.

Da li ste nailazili tokom svog političkog angažmana na prepreke i predrasude, upravo zato jer ste žena?

Pa mogla se povremeno osjetiti energija nepovjerenja pri samom početcima mog političkog djelovanja. Ne samo od muškaraca, nego i od žena. Međutim, kako je prolazilo vrijeme, pokazalo je da žena zaista može dati adekvatan doprinos u ovoj sferi društvenog djelovanja i da je njen doprinos itekako važan za izgradnju boljeg društva

Koju poruku imate za kolege političare, a koju za glasače?
Poruka za kolege političare: Sačuvajte svoje i dostojanstvo dostojanstvo ljudi koje predstavljate. Kako u predizbornoj kampanji, tako i poslije nje. Poruka za glasače:
Pred nama je sudbonosni trenutak i sudbonosni dan za našu domovinu. Mi smo njene sudije na dan izbora. Mi, svako od nas, taj dan ima istu moć. Olovku i izbor. Mi biramo, mi donosimo odluku u kakvoj ćemo zemlji osvanuti u jutru 3. oktobra.
U demokratskoj, građanskoj državi, državi na putu prosperiteta i u skladu sa vremenom, ili u ovoj ovakvoj izmučenoj, istrošenoj, razapetoj među nacionalnim kandžama, posrnuloj i na koljenima.

Napomena: Gracija je napravila seriju tekstova o kandidatkinjama na izborima molimo vas da pročitate i ostale na linku: https://gracija.ba/2022/09/05/gracija-predstavlja-zene-na-izborima-uvijek-moze-bolje/

 

Latest Posts

spot_img

Raport

spot_img