Nedavno objavljeno

spot_img

Džejla Glavović Očuz, ambasadorica 9. Dječijeg sajma u Sarajevu

U novembru 2024. godine, u dvorani Mirza Delibašić u Sarajevu, 9 i 10. novembra održat će se najveća manifestacija za djecu i roditelje, 9. Dječiji sajam pod sloganom „Bez briga, samo igra“ čija je ovogodišnja ambasadorica Džejla Glavović Očuz.

Ovogodišnji sajam posvećen je mentalnom zdravlju najmlađih, s posebnim naglaskom na prevenciju, odnosno ranu detekciju faktora rizika i prepoznavanje socijalnog i emocionalnog rizičnog ponašanja kod djece s ciljem da se isto pravovremeno tretira i spriječi razvoj psihičkih poremećaja u odrasloj dobi.

“Ove godine stavljamo poseban fokus na mentalno zdravlje djece, jer vjerujemo da je emocionalna stabilnost ključna za njihov cjelokupni razvoj.

„BEZ BRIGA, SAMO IGRA“ – slogan 9. Dječijeg sajma

Cilj nam je potaknuti otvorenu komunikaciju na ovu izuzetno važnu temu i skinuti stigmu te pronaći put ka lakšem razumijevanju između svih nas, odnosno djece, roditelja, odgajatelja i učitelja koji su i sami pod velikim pritiskom. Statistike pokazuju da je sve prisutnije asocijalno ponašanje kod djece, djeca se sve više povlače u sebe, sve manje znaju komunicirati i sve su manje empatična a sve više anksiozna, dok u tinejdžerskoj dobi depresivna. Kako bi učinili korak ka zdravom mentalnom razvoju djece, ali i pružili podršku roditeljima, organiziramo otvorenu panel diskusiju u Sarajevu, 7. novembra u 17.00 sati u Općini Stari Grad na koju su pozvani svi zainteresirani za ovu važnu temu,“ doznali smo od Maje Graholski, direktorice Dječijeg sajma i predsjednice Udruženja Moderno društvo koje je inicijator ove akcije.

Ovogodišnja ambasadorica 9. Dječijeg sajma je mama i preduzetnica s dugogodišnjim internacionalnim iskustvom modela, Džejla Glavović Očuz,  vlasnica agencije Swan Model Management i voditeljica marketinga i službe za odnose s javnošću u korporaciji Prevent Industrials i domaćem modnom brendu Dresscode koja nam je ovom prilikom rekla: „Kroz svoj svakodnevni rad kao PR u korporaciji, te kroz moju agenciju Swan Model Management, nastojim osvijestiti važnost mentalnog zdravlja, posebno među mladima i roditeljima. Danas je više nego ikad važno razumjeti pritiske s kojima se djeca suočavaju, posebno u digitalnom okruženju koje često povećava njihovu izloženost i osjetljivost na društvene pritiske. Vjerujem da je preventivni pristup, kroz otvoren razgovor s djecom, roditeljima i nastavnicima, ključan za stvaranje zdravog okruženja u kojem se djeca mogu osjećati sigurno i emotivno stabilno. S tim u vezi, svi zajedno trebamo razvijati kulturu koja prepoznaje vrijednost mentalne dobrobiti, čineći to osnovom za zdrav razvoj i samopouzdanje. Mi, kao roditelji, edukatori i mentori dužni smo djeci pružiti podršku koja će ih osnažiti u suočavanju s izazovima, i stvoriti uvjete u kojima mogu zdravo odrastati i graditi emocionalnu otpornost.„

Problemi djece i mladih u Bosni i Hercegovini uzrokovani su ekonomskim, socijalnim, obrazovnim i zdravstvenim faktorima, uz dodatni utjecaj transgeneracijskih trauma koje roditelji prenose na djecu. Stresori i iscrpljenost odraslih smanjuju njihovu sposobnost da odgovore na razvojne potrebe djece.

Istraživanje iz 2022. koje je na uzorku od 143 djece (6-18 godina) u okviru Projekta mentalnog zdravlja u BiH sproveo Institut za populaciju i razvoj u saradnji s entitetskim ministarstvima zdravlja, pokazuje sve veću prisutnost problema s pažnjom kod mlađe djece i izraženu anksioznost i depresiju kod tinejdžera. Brige roditelja najčešće uključuju probleme u ponašanju (24%), poteškoće u školi (15%), socijalne probleme (14%) i neraspoloženje djece (10%).

„Za prevenciju ovih problema nužan je sistemski pristup: programska podrška pažnji kod male djece, tretiranje anksioznosti i depresije kod mladih, te dugotrajan rad na problemima sa kršenjem pravila i agresivnom ponašanju budući da oni spadaju u predelikventno ponašanje i za njihovu promjenu potreban je multisektorski pristup. Aktivnosti treba proširiti izvan škola, uključujući zajednicu i organizacije, kako bi se osigurala pomoć za najugroženije kroz generisanje znanja koje je kulturno relevantno i implementirano u okruženju koje dopiru do ranjivih grupa. Škole trebaju osnažiti kapacitete za zaštitu mentalnog zdravlja kroz praktične intervencije, obuku i programe prilagođene mladima“ poručila je Irina Rizvan, psihologinja i psihoterapeutkinja.

Dječiji sajam i ove godine, tokom dva dana trajanja, donosi bogat program edukativnih radionica i panela koje će  spojiti savremene metode, poput mindfulnessa i zaboravljenih igara koje pomažu djeci u razvoju pažnje, koncentracije, motorike, emocionalne regulacije i samopouzdanja.  Na sajmu će tradicionalno u festivalskom dijelu programa nastupiti veliki broj mališana iz Kantona Sarajevo ali i gostiju iz drugih gradova i općina BiH.

Sjajnu zabavu omogućio je glavni sponzor sajma Moja kravica, te partneri i prijatelji sajma dm – drogerie markt, Double care – Violeta, Dukat, Baby centar, Pediakid i mnogi drugi. Počasni pokrovitelj sajma je Ministarstvo kulture i sporta KS, uz podršku MUP-a Općine Stari Grad i Javne ustanove Djeca Sarajeva.

Više informacija o partnerima i programu sajma pronađite na zvaničnim Facebook i Instagram stranicama Dječijeg sajma – Kids Fair 2024. Ulaz na sajam je slobodan.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Raport