Napisala Lejla Lojo-Karamehmedović
Dok s nadom u srcima i molitvama u mislima strpljivo iščekujemo dan kada će sudija i pandemiji koronavirusa svirati posljednju minutu, u isto vrijeme prisjećamo se i žalimo za onima od kojih je virus, nažalost, u ovoj borbi bio mnogo jači. Neki od nas izgubili su roditelje, braću, sestre, djecu, a djeca su gubila majke. U augustu 2021. godine navršit će se godina kako je svoju bitku s virusom izgubila naša sugrađanka, aktivistica, majka i supruga Belma Šoljanin. Samo tri dana nakon što je rodila svoje treće dijete, sina Emina, Belma je preminula u 37. godini. Ova tužna vijest odjekivala je puno jače i dalje od bh. granica. Nažalost, Belma nije bila jedina. Treći i najjači talas pandemije u martu 2021. godine uzimao je novi danak. Ove godine, u sedmom mjesecu trudnoće i na respiratoru, borbu za život izgubila je 24-godišnja Melisa Lisak iz Visokog. Cijelu BiH rasplakala je vijest i o smrti 38-godišnje Fojničanke Enide Goro, koja je čekala svoje treće dijete. Iza Enide ostale su dvije djevojčice.
Ove tragedije podstakle su nas da pišemo o trudnicama u pandemiji, izazovima s kojima se svakodnevno susreću, strahovima za djetetov, ali i vlastiti život. Kako u pandemiji izgledaju redovne posjete ginekologu i pregledi i ko im je najveća podrška u stanju, koje smo nekada opisivali blaženim, saznajte iz iskustava naših sagovornica.
AMILA LAČEVIĆ-ĆORALIĆ
Ovo je naša najljepša godina
Amila Lačević-Ćoralić, na Instagramu poznata kao Shmeezla, uživa u šestom mjesecu trudnoće, a njenu sreću zbog dolaska prinove nije pokolebala ni pandemija
Snimila Nina Somun
Tridesetdevetogodišnjoj Amili Lačević-Ćoralić, glasnogovornici Federalnog ministarstva za promet i komunikacije, druga pandemijska godina odlučila je darovati najveću radost na svijetu – majčinstvo. Nakon sedam godina borbe za potomstvo, Amila, na Instagramu poznata kao Shmeezla, uživa u šestom mjesecu trudnoće.
“Neopisivo sam sretna i zahvalna što do sada, hvala Bogu, sve protiče u najboljem redu, bez ikakvih smetnji ili tegoba, i zaista se nadam da će tako i ostati. Uživam u svakom danu, u svakoj promjeni, kako fizičkoj tako i psihičkoj. Raduje me kad osjetim da ti pokreti iznutra postaju sve jači, jedva čekam svaki pregled da ga vidim i pratim kako napreduje. Puno se smijem, ugađam sebi, šetam i trudim se uživati u svakom danu.”
Nakon što je saznala da je ostala u drugom stanju, Amila je sa suprugom trudnoću skrivala čak i od najbližih članova porodice, sve do rezultata prenatalnog testa. Kako kaže, tada su počeli bezbrižni dani, a njihovu sreću nije zasjenila ni činjenica da se cijeli svijet bori s pandemijom. “Ništa nije moglo zasjeniti taj momenat, a svima u porodici ova vijest uljepšala je tešku godinu, koju više nećemo pamtiti po lošem nego kao najljepšu. Odlučila sam se prilično izolovati i maksimalno čuvati od virusa, ali i od loših vijesti. Suprug se vakcinisao čim se za to ukazala prilika i od tada je sve puno lakše. Trudim se ne fokusirati na sve loše što nas okružuje, već pronaći radost u svakodnevnim sitnicama, koje su zapravo velike i život čine”, iskreno će Amila, dodajući da joj nije teško biti trudnica u pandemiji.
“Ne znam za drugačije pa ne mogu ni da uporedim, ali rekla bih da je osim pojačanog opreza i fizičke distance, sve zapravo prilično normalno. Osim što u jeku martovskog trećeg vala suprugu nije bilo dozvoljeno prisustvovati pregledu, pa bi me čekao ispred, a ja bih snimala kompletan ultrazvučni pregled. Potom bismo uživali u kućnom kinu. Ma, meni zapravo ovih šest mjeseci ništa ne smeta i najbližima sam totalno neprepoznatljiva u tom zen stanju malog Bude.”
Zahvaljujući popularnosti na društvenim mrežama, Amila komunicira sa mnogim ženama, među kojima su i trudnice, trenutne i bivše.
“Nenametljivo, obazrivo i suptilno dijele sa mnom svoja iskustva i daju savjete. Nude se da pomognu sa uputama, kažu, tu su šta god zatreba. I zaista sam im zahvalna, jer u porodici su sva djeca već narasla, nikoga ko je trenutno u istim vodama, a kako saznajem, u svijetu beba promjene se dešavaju brzo kao na polju tehnologije. Tako me moje Insta-mame svakodnevno upućuju u nove trendove i uspješno pomažu riješiti neke moje nedoumice.”
A svim budućim mamama koje strepe pod sjenom korone, propuštaju uživanje u blaženim danima ili čak odgađaju trudnoću, Shmeezla poručuje da budu hrabre i odvažne, ali i poštuju epidemiološke mjere.
“Sve su žene nevjerovatno hrabre, samo nekad nismo toga svjesne.Treba se ponekad i isplakati u slabosti i vrisnuti u huji, smijati grleno grohotom, odmarati, njegovati se, voditi računa o sebi. Sve u skladu sa raspoloženjem, i uvijek imajući na umu onu stjuardesu koja kaže: ‘Prvo masku staviti sebi, pa onda onima oko sebe!” Čuvajte se!”
ANITA ŠKALJIĆ
Kada ste trudnica za vrijeme pandemije, mnoge stvari su vam uskraćene
Duga i iscrpljujuća borba s virusom u 36. sedmici trudnoće za Anitu Škaljić je ujedno bila i borba sa nefunkcionalnim zdravstvenim sistemom
Snimio Nikola Blagojević/Spektroom
Mart 2020. godine – kada smo na vlastitoj koži osjetili sav smisao i težinu riječi: pandemija, korona, izolacija, karantin – u domu sarajevske porodice Škaljić, Adija i Anite, imao je sasvim drugo značenje. Upravo 16. marta, 33-godišnja Anita, uposlenica agencije Zi PR Consultancy, saznala je da će postati majka.
Vijest o trudnoći Anitu je zatekla istog dana kada je objavljena informacija da BiH ide u totalni lockdown. Emocije su se smjenjivale: sreća i strah, uzbuđenje i strepnja. U kakvom će svijetu živjeti njihovo dijete? Hoće li ikada išta biti kao prije? Anitina zabrinutost bila je opravdana: baš ništa više nije bilo kao ranije, pa čak ni redovni ginekološki pregledi.
“Znala sam da moram biti optimistična i osjećala sam da će sve biti uredu, barem sve ono na što mogu utjecati. Na pandemiju nisam mogla da utječem, osim da budem podrška, te da se pridržavam epidemioloških mjera. Kada ste trudnica za vrijeme pandemije, mnoge stvari su vam uskraćene. Na pregledima sam uvijek bila sama. Suprug je bio sa mnom samo na jednom ultrazvuku i to kad se epidemiološka situacija malo primirila. Nažalost, nemamo kulturu ponašanja da netko pusti trudnicu preko reda. To me najviše ljutilo. Zato sam jasno svima i svugdje davala do znanja da sam trudna, te da bi bilo lijepo da me puste preko reda dok čekam. Trudnoću sam vodila privatno s obzirom na cijelu situaciju. Maska, dezinfekcija, mjerenje temperature, mnogobrojni formulari o Covidu-19 obilježili su moje posjete ljekaru.”
Uprkos poštivanju svih epidemioloških mjera, Anita će u 36. sedmici trudnoće saznati da je pozitivna na koronavirus. Kako, kada i gdje se zarazila, nikad neće saznati.
“Kada vodite trudnoću privatno, jer tako je sigurnije zbog epidemiološke situacije, i postanete pozitivni na virus, ta ista ordinacija ne želi da vas primi. Prepušteni ste sebi i bespuću u kojem lutate. Vaga u meni tražila je pravdu u državi u kojoj nema pravde. U isto vrijeme sam bila ljuta i tužna jer ću svoju djevojčicu roditi u državi koja trudnici zalupi vrata ispred nosa samo zato što je pozitivna na virus koji hara svijetom. Kraj je oktobra, trebam raditi CTG, a nitko ne želi da me primi. Milijun poziva na koje nema odgovora. U tim trenucima ne funkcionira ni put pacijenta, a kamoli put pozitivne trudnice. Na svaki moj upit gdje i kome da se obratim, dobivala sam novi broj telefona na koji se nitko ne javlja… Svoju nemoć pretvorila sam u snagu i zahtijevala da dobijem tretman koji zaslužujem. U domu zdravlja su mi rekli da nije neophodno da radim CTG i da, ukoliko je trudnoća bila uredna, nemam razloga za paniku. Naravno da sam paničarila. Bila sam zaražena virusom od kojeg ljudi umiru svakodnevno, a u meni je rastao novi život, moja Lara. I nisam mogla dopustiti da joj se bilo šta desi. Zato sam nakon bezbroj poziva dobila uputnicu za Opću bolnicu. Iako sam zvala da se najavim, da pitam gdje i kad trebam doći, sve je bilo suprotno mojim očekivanjima. Stajala sam u redu u kojem nitko nije htio da me pusti prije sebe, zatim sam tri sata provela sama u improviziranom kontejneru, s maskom na licu i rukavicama. I sad budem ljuta kada se sjetim tog dana i tih začuđenih pogleda koji su mi upućeni samo zato što sam zahtijevala nešto što mi zakonski pripada. Nisam očekivala hotel sa pet zvjezdica, ali ordinacije bez šteke na vratima, neupotrebljive toalete, izbezumljene, umorne i začuđene doktore…, e to ne zaslužuje nitko, posebno ne trudnica”, prisjeća se Anita, čija je borba s virusom, srećom bez posljedica, trajala 14 dana.
Nakon toga porodila se na Klinici “Jezero” carskim rezom. Iako je porod protekao uredno i bez komplikacija, neke slike zauvijek želi izbrisati iz svog sjećanja. “Zbunjeno osoblje bolnice, bolnica bez sapuna, sredstava za dezinfekciju, toalet koji je koliko-toliko uslovan… To su slike koje želim da izbrišem iz svog sjećanja. Zauvijek. Nadam se da to nikad nijedna trudnica neće doživjeti u BiH ili bilo gdje u svijetu. Trudnoću opisuju kao blaženo stanje, nešto predivno, posebno. I jeste takva. Ali u ovoj državi to baš i nije tako. Dok nosite u sebi to biće koje je nemoćno i ovisi samo o vama, potrebna vam je podrška, empatija i zaštita. Ne samo najbližih nego i društva, države”, poručuje Anita i dodaje da je neefikasan zdravsteni sistem i danas njena najveća strepnja.
Kada je na jednoj televiziji govorila o svom iskustvu s koronom, uslijedila je podrška žena, trudnica, iz cijele BiH. Tada je, kaže, spoznala da mnoge žene brinu iste brige. “I možda sam tada prvi put osjetila na svojoj koži da žena ženi nije vuk.”
Zato i Anita svim budućim majkama, ženama koje su upravo u drugom stanju i strahuju za ishod trudnoće ili poroda, šalje poruke nade i optimizma: “Poručila bih im da ne strahuju. Da tu situaciju iskoriste da u sebi pronađu snagu. Biti majka je najljepši osjećaj na svijetu. Majka je ljubav, hrana, toplina. Ali i hrabrost.
RIJEČ STRUKE
Zašto je važno poštovati savjete ljekara
Doktorica Emina Ejubović, specijalista ginekologije i akušerstva, na Odjelu ginekologije i porodiljstva u Kantonalnoj bolnici Zenica radi sedam godina. Tokom posljednje dvije godine, život zdravstvenih radnika, ali i rad s pacijentima itekako se promijenio, kaže dr. Ejubović. “Svakodnevno smo učili o Covidu-19 i njegovom utjecaju na zdravlje, posebno na trudnice i novorođenčad, te kako zaštititi i sebe i pacijentice. Uspjeli smo u tome, na veliku sreću i radost kako nas osoblja, tako i naših pacijentica”. Dr. Ejubović dodaje da je na njenom odjelu u proteklom periodu bilo primljeno blizu 30 pacijentica pozitivnih na koronavirus, uglavnom trudnica. Kod većine se, kaže, radilo o asimptomatskim oblicima bolesti (bile su testirane isključivo radi kontakta) ili sa blažim i srednje teškim oblicima bolesti, i sve su dobile adekvatnu medicinsku uslugu i pomoć uz poštivanje epidemioloških mjera. “Učestvovala sam na jednom carskom rezu covid-pozitivne pacijentice gdje sam koristila punu zaštitnu opremu. Bilo je tehnički zahtjevno, ali uspješno!”
Dr. Emina Ejubović kaže da je odnos pacijenata prema koroni individualan, ali da je svim trudnicama zajednička briga i strah za život djeteta. Zajedno s kolegama, trudi se ohrabriti ih i biti im na usluzi. “U svjetlu pandemije, dodatno ukazujemo na jačanje imuniteta, korištenje trudničkih suplemenata u prehrani, raznovrsniju prehranu bogatu vitaminima i mineralima, adekvatnu higijenu, poštivanje epidemioloških mjera i korištenje zaštitnih maski. Na taj način će zaštititi i sebe i svoje bebe, a i nama olakšati posao.”
Trudnoća je stanje u kojem se mijenja kompletan organizam žene kako bi bebi obezbijedio adekvatne uslove za rast i razvoj, ali i za sam porod. Tada dolazi i do slabljenja imuniteta, hormonskih promjena i oscilacija u organizmu, te podložnosti raznim infekcijama, uključujući i Covid-19, objašnjava dr. Ejubović. “Neki segmenti u trudnoći i Covid-19 infekciji se podudaraju, kao što je povećana sklonost zgrušavanju krvi, što dodatno doprinosi osjetljivosti trudnica. Zato je važno poštovati savjete ljekara, jer ćemo samo na taj način smanjiti, ako ne u potpunosti prevenirati, ovaj vid infekcije u trudnoći.”
Jedno od najvažnijih pitanja svakako je pitanje imunizacije. Da li i kako vakcina utječe na plod, smiju li se trudnice vakcinisati, pitanja su na koja nauka još nema odgovor. “Kao ljekar, a onda i kao neko čija generacija, upravo zahvaljujući vakcinama, ne pamti velike boginje, difteriju, dječiju paralizu i niz drugih bolesti, moram reći da sam veliki zagovornik imunzacije. Međutim, još ne postoje istraživanja vezana za vakcinaciju trudnica protiv Covida-19, tako da ne mogu dati precizan odgovor sve dok nauka ne iznese svoj stav. Postoje neka limitirana istraživanja, ali općeg stava nema. Što se tiče opće populacije, apelujem na ljude da se vakcinišu u što većem broju i to svi koji nemaju medicinsku kontraindikaciju. Samo su vakcine put do vraćanja naših života u normalne tokove.”