Napisala Lejla Lojo-Karamehmedović
Snimci Privatni album
Mjesto koje vas određuje po rođenju odavno je prestalo biti i najrealnije mjesto na kojem ćete provesti ostatak života. Umjesto toga, danas možete, uz malo truda i puno volje, ali i želje, birati gdje ćete živjeti, a u isto vrijeme raditi na daljinu i tako sebi osigurati egzistenciju. Kada svemu tome dodate i prstohvat iskrene ljubavi, sve je moguće.
Kathrin Numić, 32-godišnjoj Njemici, glavni grad naše zemlje postao je dom. Ukoliko ste fan putovanja, inspirativnih priča o bosanskohercegovačkim mjestima, ukusnoj hrani i pićima, prirodnim ljepotama, onda je sigurno pratite na društvenim mrežama. Kreiranje sadržaja za vlastite digitalne kanale njena je svakodnevica, a nedavno je sa suprugom, Sarajlijom Nerminom Numićem, osnovala i putničku agenciju, koju su nazvali Cheyf Reisen – putovanje s ćeifom.
Otvorena srca i uma
“Moja bosanska priča zapravo je počela 2016. godine, kada sam upoznala supruga. U to vrijeme oboje smo živjeli i radili u Južnoj Africi. Prvi put smo zajedno došli u Bosnu i Hercegovinu 2017. godine, i tada sam upoznala Nerminovu porodicu. Od toga dana nastavili smo dolaziti za praznike, a onda je došla pandemija i u Sarajevu smo ostali nekoliko mjeseci prije nego smo se vratili u Cape Town. Zbog problema oko dobijanja vize, stalna putovanja nisu bila opcija i na kraju smo odlučili Sarajevo učiniti našom bazom, pa mogu reći da smo se doselili 2021. godine”, govori Kathrin, odnosno Kathi, kako je zovu prijatelji. Kaže da je u BiH došla otvorenog srca i uma, te da nije imala nikakvih predrasuda, ali ni očekivanja od naše zemlje.
“Vjerujem da kvalitet života ovdje može biti prilično dobar kada tragate za sporijim životnim tempom i kada volite prirodu”
“Sjećam se samo da sam bila nervozna jer sam prvi put trebala sresti Nerminove roditelje (smijeh). On je već bio u Bosni, i pokupio me na aerodromu u Tuzli. Let mi je malo kasnio – Wizzair uvijek kasni! – i naša prva stanica bila je buregdžinica. Tada sam prvi put probala originalnu bosansku pitu – bio je to savršen zalogaj nakon dugog leta.”
Uskoro će biti pune dvije godine otkako je Sarajevo izabrala za svoje mjesto prebivališta. Kaže da je to, za radoznalu osobu poput nje, najduži period boravka u jednom gradu. “Rekla bih da ovdje vodim normalan život. S obzirom na to da radim online, od kuće, nastojim barem jedanput sedmično izaći u grad, a vikendom otići na planinu ili obilaziti nove destinacije u BiH. Ipak, podjednako sam sretna kada se vratim u naš zajednički stan, gdje nas dočeka mačka koju smo udomili. Moram priznati da mi sve brzo dosadi, pa nastojim nekako “začiniti” rutinu nekim novim stvarima i navikama. S prijateljima, koji također rade online, najčešće se susrećem u kafeu Kawa, gdje imaju divan poslovni kutak i zabranjeno je pušenje, što je veliki plus. A kako živimo u starom dijelu grada, pauze za ručak obično koristim za duge šetnje, osim kada je turistička sezona na vrhuncu, i baš svaki put otkrijem nešto novo”, priča nam Kathi.
Turističke ture inspirisane ćeifom
Kako se obrazovala na polju žurnalistike, marketinga i PR-a, karijeru u Sarajevu nastavila je graditi kao freelance putopisac, ali i kreator sadržaja za društvene mreže. Pokretanje vlastite turističke agencije samo je nadogradnja sadržaja koje plasira na svojim digitalnim kanalima, ali i prilika da što više stranaca upozna Bosnu i Hercegovinu.
“Još otkako sam prvi put došla u BiH, pitala sam se zašto više ljudi ne upoznaje sve ljepote ove divne zemlje. U vrijeme pandemije, jedino što smo mogli raditi bilo je obilaziti BiH. Tada smo otkrili predivne dijelove i poželjeli da ih pokažemo drugima. Bila je to samo misao, ali kada smo odlučili trajno živjeti u Sarajevu, počeli smo raditi na konceptu održive turističke agencije – željeli smo upoznavati strance sa lokalcima, pustiti ih da iskuse i osjete ovdašnji život, probaju bh. kuhinju, putuju sporije i ostaju duže. Tako su nastale i sve naše turističke ture, inspirisane ‘ćeifom’. Želimo da turisti zaista odvoje vrijeme i upoznaju Bosnu u punom smislu te riječi, a ne da samo u dva dana obiđu Sarajevo i Mostar i završe svoje putovanje”, objašnjava Kathi.
U vrijeme kada mnogi Bosanci i Hercegovci, u potrazi za boljim životom, odlaze u Njemačku, Kathi je u BiH pronašla ono što u svojoj zemlji nije imala. “Vjerujem da kvalitet života ovdje može biti prilično dobar kada tragate za sporijim životnim tempom i kada volite prirodu. U Njemačkoj je društvo vođeno uspjesima, i dok sam radila u PR industriji, znala sam raditi do kasnih noćnih sati, a često bih posao prenijela i na vikende. Ovdje uspijevam postići bolji životni balans, izlazim s prijateljima na kafu, imam više vremena za druženje. Volim što BiH ima toliko predivnih planina koje podstiču na avanture, a Jadransko more toliko je blizu da možete otići za vikend. Nisam imala tu priliku dok sam živjela u Münchenu. Ipak, svjesna sam da u svemu ovome mogu uživati jer radim online i jednostavno svoj posao mogu uvijek ponijeti sa sobom.”

Kratko i jasno
Šta ste prvi put uradii u BiH a da vam je to postala navika?
– Postala sam spontanija u planiranju.
Svaki stranac u BiH trebao bi vidjeti/probati…
– Doživjeti gostoprimstvo bosanske porodice.
Bosanski specijalitet koji najbolje pripremate je…?
– Bosanska kafa.
Opišite našu zemlju u tri riječi.
– Jedinstvena. Raznovrsna. Očaravajuća.
Najbolje bh. vino koje ste probali?
– Merlot Reserve – Vino Milas, i rosé vinarije Marijanović.