Pijenje vode s ledom mnogima djeluje kao idealno osvježenje, posebno tokom ljetnih dana. Međutim, ova navika izaziva različita mišljenja – dok je neki smatraju korisnom, drugi je povezuju s potencijalnim rizicima po zdravlje.
Hladna voda, naročito s ledom, može imati trenutni efekat hlađenja tijela, što mnogima prija kada su temperature visoke. Takođe, može pomoći kod ubrzanja metabolizma jer tijelo troši dodatnu energiju da bi je zagrijalo na tjelesnu temperaturu. Neka istraživanja sugerišu da to može imati blagi pozitivan učinak na sagorijevanje kalorija.
S druge strane, previše hladna voda može izazvati neugodne reakcije kod osjetljivijih osoba. U tradicionalnoj kineskoj i ajurvedskoj medicini vjeruje se da konzumacija vrlo hladne vode može usporiti varenje i poremetiti ravnotežu organizma. Hladna voda može izazvati grčeve, nelagodu u stomaku ili čak glavobolju kod osoba sklonih migrenama. Takođe, kod osoba s respiratornim problemima, poput astme, naglo hlađenje grla može izazvati nelagodu ili refleksni kašalj.
Još jedan aspekt koji treba uzeti u obzir je stanje zuba – ispijanje vrlo hladne vode može izazvati osjetljivost kod onih koji imaju problem s desnima ili zubnim gleđem.
Zaključno, voda s ledom nije nužno loša i može biti korisna u određenim situacijama, ali važno je slušati vlastito tijelo. Za većinu ljudi, sobna temperatura vode ili blago rashlađena voda je najprirodniji i najlakše prihvatljiv oblik hidratacije. Ako volite led u vodi i nemate nikakve smetnje – nema razloga da ga izbjegavate.