Nedavno objavljeno

NELSON MANDELA: Život obilježen tragedijama

Na dan kad obilježavamo godišnjicu njegovog rođenja, prisjećamo se bogatog života Nelsona Mandele koji su obilježile borba protiv aparthejda, ali i lične tragedije: njegov najstariji sin poginuo je u 25. godini u saobraćajnoj nesreći, kao i 13-godišnja praunuka, kćerka mu je umrla u dobi od devet mjeseci, a drugi sin od side 

Priredila: Mersiha Drinjaković
Snimci: Sipa Press i AG

Uljeto 2013. Nelson Mandela se sedmicama nalazio u bolnici u Pretoriji, u kritičnom stanju. Za njegovo je zdravstveno stanje bila je zabrinuta cijela južnoafrička nacija, ali ponajviše, ipak, Mandelina porodica, koja je uz njega dijelila i dobro i zlo. Uz njegovo uzglavlje danonoćno bdjela je supruga Graca Machel, jedna od triju žena koje su ostavile traga u njegovom životu. Njegova bitka za život potrajala je cijelu jesen i na zimu početkom decembra te 2013. napustio je ovaj svijet.

Dok je najveći borac protiv aparthejda obilježavao južnoafričku historiju, tri su žene u velikoj mjeri obilježile njegov život. Prva je bila medicinska sestra Evelyn Mase, koja je umrla 2004. u 82. godini, a koja mu je, u 13-godišnjem braku, podarila dva sina i jednu kćerku. Najstariji, Madiba Thembekile (1944), poginuo je u saobraćajnoj nesreći u 25. godini života. Mandela je tad već bio u zatvoru i nije mu bilo dozvoljeno da ode na sinov pogreb. Nelsonov drugi sin Makgatho Lewanika (1950), advokat, umro je od AIDS-a 2005. u Johannesburgu. Makaziwe (1953), jedina kćer iz Mandelinog prvog braka, nazvana je po svojoj sestrici, rođenoj 1947., koja je živjela samo devet mjeseci. Od četvero djece iz braka s Evelyn, inače pripadnice Jehovinih svjedoka i zbog toga politički neutralne, danas je živa samo 60-godišnja Makaziwe, nekadašnja socijalna radnica, danas doktorica antropologije.

Majka nacije i prevarantica

Sa drugom suprugom, političarkom Winnie Madikizela, iste godine kad se i vjenčao, 1958., dobio je kćerku Zenani, a potom i Zindzi (1960). Većinu ovog 36-godišnjeg braka Mandela je proveo u zatvoru, no otuđenost supružnika nastavila se i po njegovom izlasku na slobodu, pa je razvod uslijedio 1994. godine. Winnie je veliki udarac Mandeli nanijela kad je 1991. osuđena za saučesništvo u otmici i ubistvu 14-godišnjeg dječaka. Šestogodišnja zatvorska kazna za nju na kraju je pretvorena u novčanu. Nije tu bio kraj: Winnie, ili kako su je zvali, Majka nacije, osuđena je prije 10 godina na zatvorsku kaznu zbog višestrukih prevara i krađa iako su branitelji tvrdili kako je ona bez svog znanja bila uključena u dodjelu kredita nepostojećim osobama.

I kao da mu život nije bio dovoljno težak: 2010., njegova 13-godišnja praunuka Zenani, kćerka Mandeline unuke Zoleke, koju je rodila njegova kćer Zindzi, poginula je u saobraćajnoj nesreći. Neutješnoj majci je godinu kasnije dijagnosticiran rak dojke, koji je uspjela pobijediti. U isto vrijeme zatrudnjela je i tri mjeseca prije termina rodila sina Zenawea koji je živio samo nekoliko dana i umro od komplikacija zbog prijevremenog rođenja.

Nada u bolje sutra

Uza sva životna iskušenja, Mandela nikad nije gubio energični duh i nadu u bolje sutra: na svoj 80. rođendan, 1998., oženio se tad 52-godišnjom humanitarkom Gracom Machel, udovicom prvog predsjednika Mozambika. “Kad pogledam unazad, zvuči ludo zar ne: neko mojih godina udaje se za čovjeka od osamdeset. Ali, to nije bio problem, bila sam sretna što se udajem za njega. On je prekrasan suprug”, rekla je Graca za CNN 2008., u jednom od rijetkih intervjua koje je dala. 

UŽAS ZA UŽASOM Njegova 13-godišnja praunuka Zenani, kćerka Mandeline unuke Zoleke, poginula je u saobraćajnoj nesreći. Neutješnoj majci je godinu kasnije dijagnosticiran rak dojke, koji je uspjela pobijediti. U isto vrijeme zatrudnjela je i tri mjeseca prije termina rodila sina Zenawea, koji je umro od komplikacija zbog prijevremenog rođenja

Rak prostate i povlačenje iz javnosti

Čovjek koji se početkom 40-ih godina pridružio pokretu protiv aparthejda i od tada vodio mirne i nenasilne proteste protiv južnoafričke vlade i njezine rasističke politike, 1956. je, zbog svoje političke angažiranosti, uhapšen i optužen za izdaju. U zatvoru na Robben Islandu proveo je 18 od ukupno 27 zatvorskih godina. Postao je simbol borbe za crnačka prava, a borba za njegovo oslobađanje poprimila je svjetske razmjere. Godine 1985. južnoafrički predsjednik P.W. Botha ponudio je Mandeli slobodu u zamjenu za odbacivanje ideje o oružanom ustanku, no on je to odbio. Tek kad je 1990. godine Bothu na predsjedničkom mjestu naslijedio Fredrik Willem de Klerk, Mandela je pušten s robije, a 1994. postao prvi crni južnoafrički predsjednik. 

Zdravstveni problemi

Otkako je 1990. izašao iz zatvora, pati od brojnih zdravstvenih problema. Prije 12 godina dijagnosticiran mu je rak prostate, a 2004., u dobi od 85 godina, povukao se iz javnog života. Posljednje godine obilježile su mu razne bolesti, te je dosta vremena proveo u bolnici.

I danas je inspiracija aktivistima za ljudska prava širom svijeta. I njegovi roditelji, kao da su slutili dali su mu ime Rolihlala (Nelson je dodano kasnije) koje se na plemenskom jeziku Xhosa može prevesti kao “onaj koji pravi probleme”. Nelson je napravio problem zagovornicima aparthejda. “Intenzivno mrzim rasnu diskriminaciju i sve njene oblike. Borio sam se protiv nje cijeli svoj život, i borit ću se do kraja svojih dana”. Nelson Mandela uvijek je bio čovjek od riječi. Umro je 5. decembra 2013. Imao je 95 godina.

Gracija 215, 5.7.2013

Latest Posts

spot_img
spot_img

Raport