Nedavno objavljeno

Vratite se u formu nakon praznika

Preferirate li odricanje koje predlažu dijetolozi ili ćete jednostavno izabrati više fizičke aktivnosti? 

Najprije da priznamo sami sebi: iako su praznici izvor stresa, volimo i okititi jelku, i ukrasiti stan, i prirediti ukusna jela, i družiti se s prijateljima i porodicom, te uživati u sveukupnom prazničnom ugođaju. Ali, šta učiniti kada prođu ti ugodni dani, kad jelku i ukrase vratimo u kutije, spremimo na tavan, a od svega nam ostane samo nekoliko kilograma više? I kad shvatimo da nam omiljene farmerke stoje kao da su broj manje…

Kako bi se riješili nakupljenih kilograma, ljudi obično biraju dva načina: ili odlaze nutricionisti ili dijetologu, spremni na žrtvovanje i odricanje od hrane, ili počnu s intenzivnijim fizičkim aktivnostima. 

U prvom slučaju, pristupa se posebnoj dijeti: prvih dana potpuno je zabranjen unos hljeba i tjestenine, a dozvoljeno su svježe voće i povrće (bogato vitaminima, mineralima i prirodnim šećerima), meso i riba, te uzdržavanje od grickalica i alkohola. Ono što je veoma važno je dovoljan unos vode, koja će očistiti organizam i doprinijeti osjećaju sitosti. Osim toga, dijetolozi u nekim slučajevima ne preporučuju fizičko naprezanje, osim laganih dugih šetnji. To znači da treba izbjegavati dotadašnje navike, kao što su trčanje, fitness i slično, kako bi se izbjeglo povećavanje mišićne mase, koje isprva ne bi pomoglo u gubitku težine. Pripadate li skupini koja ne želi savjet nutricioniste, malo je pravila koja trebate slijediti: neka obroci budu zdravi i uravnoteženi, upražnjavajte svakodnevno fizičke aktivnosti, ali bez pretjerivanja i, po mogućnosti – uz nadgledanje stručne osobe. Izgubit ćete kilograme, zategnuti mišiće, biti raspoloženiji i generalno se bolje osjećati. Kad skinete višak kilograma, nastavite provoditi stečene navike i uradit ćete mnogo dobrog za svoje zdravlje, pogotovo ako najveći dio dana provodite sjedeći. U oba slučaja, glavno pravilo je – umjerenost, jer prevelik ili prebrz gubitak kilograma, kao i fanatično vježbanje, mogu imati negativne posljedice po vaš organizam.

Šta da učinite ako ste pretjerali za prazničnom trpezom, te je došlo do rasta krvnog pritiska i holesterola? Pečenje, kolači i alkohol uneseni u velikim količinama za vrlo malo vremena, obično u toku pet do sedam dana, preopterete organizam i mogu štetno djelovati na srce. Ako već imate oscilirajući krvni pritisak i znate da ste pretjerali s hranom, odmah krenite s trodnevnom dijetom koja će vas detoksicirati i ojačati srce i krvne sudove.

Ako možete, najbolje bi bilo da potpuno izbacite ugljikohidrate (hljeb, tjestenina, riža). Prije odlaska na spavanje popijte šolju rižinog ili sojinog mlijeka s kašikom meda od kestena. Rižino mlijeko smanjuje vrijednost triglicerida, a med čisti crijeva i želudac. Spavat ćete bolje, te smanjiti nivo triglicerida u krvi, povećavajući HDL ili takozvani dobri holesterol, koji čuva zdravlje srca i arterija.

Prijedlog dijete

Doručak: 250 g sezonskog voća ili integralne žitarice sa 2 dl obranog mlijeka ili svježe voće s pšeničnim klicama i jogurtom, koji snižava pritisak

Prijepodnevna i poslijepodnevna užina: 1-2 integralna keksa, 4 oraha i jogurt

Ručak i večera: vegetarijanski obrok na bazi mahunarki (grah, grašak, soja) i jaja, salata od miješanog povrća po želji; ili porcija mršavog mesa (piletina, puretina, teletina) ili nemasna riba s grilanim povrćem (tikvice, patlidžani, šparoge); ili gusta čorba od povrća i riba spremljena na pari sa rižom i povrćem 

Desert: zdjelica pirea od jabuka ispečenih u rerni

- Advertisement -

Latest Posts

Raport

spot_img
spot_img