Na Donatorskoj večeri koju je magazin Gracija sa Narodnim pozorištem Sarajevo, te uz podršku federalnog Ministarstva rada i socijalne politike, upriličio 27.12. izgovorene su i ove rečenice. Izrekla ih je naša Belma Pećanin i to noć nakon što smo u Ključu svjedočili još jednom femicidu. Molimo vas da ih pažljivo pročitate, jer one su suština onoga što živimo svaki dan i onoga što želimo promijeniti.
“Sinoć je u Ključu, vatrenim oružjem ubijena još jedna žena!
Poštovane dame i gospodo, dragi prijatelji,
pozdravljam vas u ime magazina “Gracija” i zahvaljujem na vašoj podršci i večerašnjem druženju. Okupili smo se na ovom divnom mjestu, zahvaljujući razumijevanju i podršci Narodnog pozorišta u Sarajevu, sa jednim važnim ciljem, zbog jedne važne poruke: femicid i nasilje nad ženama nisu samo pojedinačne lične tragedije žrtava, već težak i ozbiljan društveni problem koji zahtijeva našu pažnju, brigu i akciju.
57 žena
U Bosni i Hercegovini je od 2019. do avgusta 2024. ubijeno čak 57 žena! Broj žena žrtava porodičnog nasilja je ogroman i teško izračunljiv, između ostalog i zbog okoštalih društvenih obrazaca po kojima je fokus srama okoline često usmjeren ne na nasilnike, već na njihove žrtve. Pojedina istraživanja ukazuju na porazan podatak: čak više od 40 posto žena u Bosni i Hercegovini su barem jednom tokom svog života bile žrtve rodno zasnovanog nasilja! Obrasce takvog odnosa prema žrtvama možemo sresti na svakom koraku, čak i tamo gdje ih najmanje očekujemo. Ilustracije radi, navest ću vam samo nekoliko stihova popularne pjesme još popularnijeg pjevača kojeg svi znate, pjesme u kojoj se kaže:
“Ti nikad nećeš biti kao moja mati
Što je bila ocu mom
Kraljica, sluškinja…
Ti nikad nećeš znati ljubav dati
Kao što je ona ocu mom
Dala sve što je imala
Sve da sačuva dom…”
Sanela, Sumeja, Klara, Jasmina, Suada, Nizama, Mira, Irma, Alma… su samo neka od imena žena koje su ubijene ili su prošle kroz pakao nasilja u proteklim godinama u Bosni i Hercegovini.
Zapamtimo svako ime
Prije nekoliko dana naša javnost je bila šokirana informacijom da je Vrhovni sud Federacije BiH čak za 15 godina smanjio prvostepenu zatvorsku kaznu Eldinu Hodžiću, okrutnom ubici svoje supruge. Mi imamo pravo da ne poznajemo zakonske osnove u kojima je sud našao uporište za takvu odluku. Ali, mi nemamo pravo da ne znamo i ne zapamtimo ime Alme Kadić. Nju je, pred njenom majkom, hladnokrvno, metkom u potiljak, ubio njen suprug, dok su njene posljednje riječi koje je izgovorila bile ime njene kćerke. Prije ovog svirepog zločina, ubica je godinama zlostavljao suprugu, više puta je fizički napadao i kršio mjere zabrane koje je utvrdio sud.
Femicid nije samo krivično djelo. To je gubitak jednog ljudskog života: jedna majka, sestra, prijateljica koja je izgubila svoj život samo zato što je bila žena. To je nepravda koja ostavlja duboke ožiljke ne samo na porodicama, već i na čitavom društvu.
Porodično nasilje je jedna od najtiših ulica u našem društvu. Prečesto ostaje neprimijećeno, a žrtve se osećaju izgubljeno, izolovano i nemaju gdje i kome da se obrate.
Lente sa porukama koje ste dobili su autentični krikovi žrtava koje, nažalost, nije imao ko da čuje. Njima smo željeli da svakog gosta bar na ovih nekoliko sati stavimo u kožu tih žena.
Govorimo o rješenjima
Društvo i država, i svi mi pojedinačno, moramo raditi na prepoznavanju i zaštiti ovih žena, dajući im neophodnu podršku. Večeras ne želimo govoriti samo o problemima; govorimo o rješenjima, o zajedničkom delovanju, o potrebama za promjenama u zakonodavstvu, o ukidanju stigmatizacije žrtava i pružanju sigurne podrške i nakon izlaska iz sigurnih kuća. Naša zajednica mora postati mesto gde je svaki život vrijedan, a svaka žena zaštićena. Pozivam sve nas da budemo glasni u borbi protiv nasilja, da se zajedno suprotstavimo svim vidovima diskriminacije, te da se zalažemo za prava žena i djevojčica.
Samo zajedno možemo stvoriti sigurno okruženje gde će svaka žena moći da se oseća slobodno, poštovano i zaštićeno.
Primjer takvog angažmana daju nam heroine iz prvog skloništa i prve adrese za sve žene žrtve nasilja u Federaciji BiH – divne aktivistice iz sigurnih kuća u Sarajevu, Zenici, Mostaru, Tuzli i Bihaću. Večeras želimo da im zahvalimo, odamo priznanje i bar malo pomognemo – kompletan prihod od prodatih ulaznica koje ste vi kupili, te donacija i prihoda od aukcije sjajnih umjetničkih djela i proizvoda brenda Casa di Campara koja će uslijediti nakon predstave, namijenjen je Sigurnim kućama.
Pozitivni primjeri
Ovaj skup je i završna manifestacija uspješnog projekta “16 dana aktivizma” koji je realizovalo Federalno ministarstvo rada i socijalne politike. Često smo, nažalost s razlogom, kritični prema vlastima.
No, ja želim da istaknem i drugačiji primjer: zahvaljujem ministru Adnanu Deliću, njegovoj saradnici Medžidi Čajlaković Kulanić i kompletnom federalnom Ministarstvu rada i socijalne politike na svesrdnoj podršci u realizaciji večerašnjeg programa. Ponosna sam što je tim Gracije, predvođen Mersihom Drinjakovićem, sedmicama naporno radio na organizaciji ove večeri. No, sve bi to bilo nedovoljno bez vas, dragi prijatelji, koji ste vašim prilozima i dolaskom demonstrirali solidarnost i empatiju koju zaslužuju sve žene u Bosni i Hercegovini.”