Bogatstvo Gunthera IV procjenjuje se na oko 500 miliona. Posjeduje imanja u Njemačkoj, Italiji i na Bahamima, BMW, šofera, ličnog kuhara i poslugu. Od Madonne je kupio vilu u Miamiju, za pet miliona funti, a na aukciji u Torinu uspješno se izborio za rijetki i skupocjeni bijeli tartuf, vrijedan 2.000 eura. U pravnim poslovima i finansijskim transakcijama zastupa ga advokatska tvrtka sa Bahama.
E sad, ima samo jedna neobičnost: Gunther IV je – njemački ovčar! Silno bogatstvo nekada je pripadalo njegovom ocu, Guntheru III, jedinom nasljedniku njemačke grofice Karlotte Liebenstein.
Bogatstvo za ljubimca
Priča kaže kako je grofica Liebenstein cijelo bogatstvo ostavila psu Guntheru III nakon svoje smrti 1992. Nije imala bliskih rođaka, sin joj je preminuo nakon što se godinama borio s depresijom, izvršivši samoubistvo u dobi od 26 godina, a suprug, poduzetnik u farmaceutskoj industriji, također je preminuo. Stoga je odlučila sve ostaviti voljenom ljubimcu, uz detaljne odredbe da se bogatstvo koristi za nastavak Guntherove loze, rješavanje problema vezanih za životinje i očuvanje sjećanja na njenog sina.
Gunther IV danas je najbogatija životinja na svijetu i najekstremniji primjer čovjekove privrženosti kućnim ljubimcima.
I naravno da je život ovog bogatog psa privukao pažnju i Netflixa; u 2023. snimljen je dokumentarac Gunther’s Millions, koji u potpunosti opravdava svoj naziv, dobivamo potpuni uvid ne samo u život već i u bogatstvo najbogatijeg psa na svijetu. Drugim riječima, bilo da se radi o nasljedstvu Gunthera VI, njegovom ekscentričnom staratelju, pratnji koja ga okružuje ili njegovom carstvu koje se prostire na dva kontinenta, četverodijelna dokumentarna serija detaljno istražuje sve aspekte ove priče.
Još 2018. godine Gunther VI (izgovara se gun-tar) preuzeo je titulu najbogatijeg psa nakon nesretnog, ali ne i iznenađujućeg odlaska svog prethodnika, Gunthera V (2005-2018). Istina je da cijela krvna linija Gunthera potječe iz iste pedigre loze i da su poput kraljevske porodice na svoj način, posebno jer su uvijek dva ili tri druga psa već u redu za “prijestolje”. To osigurava kontinuitet dinastije, a institucije osnovane početnim “nasljedstvom”, kao što su Gunther Trust, Gunther Group i Gunther Cooperation, ostaju u pravim rukama (ili, bolje rečeno, šapama).
View this post on Instagram
Međutim, kako je prikazano u Netflixovoj produkciji, cijela ova priča je zapravo dugogodišnja prevara s ciljem privlačenja pažnje i omogućavanja Guntherovom “staratelju”, Mauriziju Mianu, da ga koristi kao paravan za investicije. Ideja je nastala krajem 1980-ih, kada je porodica Mian trebala značajna sredstva staviti na ime nekog drugog kako bi izbjegla plaćanje visokih poreza u Italiji. Ipak, složeni detalji ove priče proizlaze iz Mauriziovih borbi s mentalnim zdravljem — navodno je osmislio pozadinske priče za uključene osobe kao način suočavanja sa vlastitom depresijom.