Događaj je prvi put obilježen 1995., kao “Spay Day USA” koji su osmislili i pokrenuli poznata američka glumica Doris Day i njena organizacija za brigu o životinjama Doris Day Animal League (DDAL). Promocijom kastracije, odnosno sterilizacije pasa i mačaka širom SAD bilo je predviđeno globalno rješavanje problema koji postoji u mnogim zemljama svijeta – napuštenih kućnih ljubimaca.
Nakon što se organizacija DDAL udružila sa HSUS (Humano društvo SAD) 2006., tradicija obilježavanja Dana sterilizacije u SAD preinačena je u Svjetski dan sterilizacije. I sami smo svjesni u BiH kako je veliki broj napuštenih i neželjenih pasa i mačaka koji žive na ulici, zanemareni i zlostavljani.
Postoji jednostavno rješenje: sterilizacija pasa i mačaka prije nego što postanu dovoljno zreli da stvore podmladak.
![](https://gracija.ba/wp-content/uploads/2023/09/23517-young-burmese-cat-white-background.jpg)
Ljudi često izbjegavaju sterilizaciju, jer se boje za zdravlje ljubimaca. Ovaj zahvat je potpuno bezopasan i izvodi se pod anestezijom. Sterilizacija nema negativnog uticaja na zdravlje životinja, jedino treba paziti na povećanje težine jer se mnoge mačke poslije sterilizacije ulijene, pa treba pažljivije birati hranu. Evo i zanimljivog teksta o mačkama i uvriježenom mišljenju da se pare samo u februaru:
Da li se mačke zaista pare u februaru? – Gracija