- Jesen 1984.: predstavljena je peta generacija Kadetta
- Bogat izbor: Kadett E kao hatchback, limuzina, karavan, transporter i kabriolet.
- Testiran u zračnim tunelima: Kadett GSi bio je najaerodinamičnija limuzina na svijetu u to vrijeme
- Emocionalna i elektrificirana: aktualna generacija Opel Astre kombinira užitak moderne vožnje s najvećom učinkovitošću
Kombinirane vrijednosti za model Opel Astra Electric prema WLTP-u[1]: potrošnja energije: 15,5 kWh/100 km, emisije CO2: 0 g/km; klasa emisija CO2: A.
Kombinirane vrijednosti za model Opel Astra Sports Tourer Electric prema WLTP-u1: potrošnja energije: 15,8 kWh/100 km, emisije CO2: 0 g/km; klasa emisija CO2: A.
Kadett i Astra glavni su protagonisti gotovo devet desetljeća uspješne povijesti Opelove kompaktne klase. Od samih početaka donose brojne inovacije u segment zbog kojih individualna mobilnost mnogima postaje znatno dostupnija. Jedna posebna generacija Kadetta slavi poseban rođendan upravo na 125. obljetnicu početka proizvodnje automobila u Opelu: Opel Kadett E napunio je 40 godina. U jesen 1984. Opelovi inženjeri postigli su zaista velik uspjeh. Peta generacija Kadetta s tehničkom osnovom prethodne generacije i potpuno novom hatchback karoserijom predstavljala je značajan napredak. Tajna uspjeha bila je u atraktivnom dizajnu, ali i tehničkoj profinjenosti i raznolikosti varijanti. Taj je model ujedno bio i posljednji Opelov model kompaktne klase koji je nosio pločicu s nazivom Kadett. Nasljednik već nosi naziv „Astra” i dosljedno nastavlja uspjeh u kompaktnoj klasi. Prva generacija elektrificiranih Astri zorno pokazuje kako danas izgleda užitak moderne vožnje uz odgovornost prema okolišu. Aktualna Opel Astra, s različitim hibridnim pogonima i ekonomičnim motorima s unutarnjim izgaranjem, kao i potpuno električna Astra Electric su emocionalne, učinkovite i, ovisno o varijanti, bez lokalnih emisija.
Jesen 1984.: predstavljanje pete generacije uspješnog Opel Kadetta
Priča o razvoju pete generacije Kadetta zapravo je započela 1979. Čim se na tržištu pojavio Opel Kadett D odnosno prvi Opelov model s prednjim pogonom, ideje za potencijalnog nasljednika već su se prikupljale. U odjelu razvoja proizvoda u Rüsselsheimu, u projekt „Kadett E” uključeni su brojni inženjeri, tehničari i dizajneri. U razdoblju od pet godina u razvoj Kadetta E uloženo je 1,5 milijardi njemačkih maraka. Prije nego što je postao spreman za serijsku proizvodnju, prototipovi su prešli ukupnu udaljenost od oko 6,5 milijuna kilometara u testnim centrima i na trkaćim stazama, u ekstremnim vremenskim uvjetima sjeverne Europe i pustinjskih područja SAD-a. Nakon što je dovršeno opsežno ispitivanje, kucnuo je čas: Kadett E, ponovno s prednjim pogonom, predstavljen je u jesen 1984. Uskoro je stigao i u prodajne salone, u najrazličitijim varijantama. Međutim, to nije jedini razlog zbog kojeg je peta generacija Kadetta postala najprodavanija u vrlo kratkom roku.
Idealan izbor za svaki zadatak
Od samih početaka prodaje posljednja generacija Kadetta dostupna je u trovratnim i peterovratnim hatchback izvedbama i kao trovratni i peterovratni karavan s vodećim teretnim prostorom u klasi (do 1520 litara). Nakon samo godinu dana asortimanu vozila dodaje se i limuzina s četirima vratima. Od 1987. na svoje dolaze i ljubitelji „vjetra u kosi“ zahvaljujući Kadettu E: za novi Kadettov kabriolet zadužen je nitko drugi doli poznati talijanski dizajner Nuccio Bertone. U bliskoj suradnji s dizajnerskim timom iz Rüsselsheima, elegantni „Kadett bez krova” osmišljen je u tvornici na sjeveru Italije, a uključivao je bogatu standardnu opremu od sportskih sjedala za vozača i suvozača do individualno sklopivih stražnjih sjedala i zatamnjenih stakla.
Proizvođač ističe da Opel ne nastoji Kadettom privući samo privatne kupce, već u ponudi ima i idealan model za komercijalne kupce: Kadett Combo. Kompaktni transporter s posebno dizajniranom stražnjom osovinom i stražnjim vratima s kutom otvaranja od 180°, nosivosti do 635 kilograma i teretnim prostorom od 2,4 kubična metra.
Međutim, najsportskija, najsnažnija i, osim Bertoneova kabrioleta, najemocionalnija varijanta Kadetta upravo je Kadett GSi. Iako je serijska verzija u početku imala 1,8-litreni motor snage 85 kW (115 KS), GSi je ubrzo došao na stazu kao touring automobil Grupe A sa snagom od 125 kW (170 KS) i ubrzanjem od 0 do 100 km/h u nešto manje od sedam sekundi. A kao trkaći Kadett GSi 16V s motorom od 184 kW (250 KS), svoju je premijeru i prvu pobjedu proslavio 1988. godine na početku Međunarodnog njemačkog prvenstva touring automobila. Godinu kasnije Austrijanci Josef Haider i Ferdinand Hinterleitner osvojili su Njemačko prvenstvo u reliju u Opel Kadettu GSi 16V. Iste se godine Opelov tim natjecao na Njemačkome prvenstvu touring automobila s petom generacijom Kadetta.
Višestruki pobjednik: „Zlatni volan” i svjetski prvak u aerodinamici
Dok su razvijali Kadett E, inženjeri i dizajneri posebno su obraćali pažnju na prepoznatljive Opelove snage, neovisno o varijanti karoserije: emocionalan dizajn i dokazana svakodnevna upotrebljivost upareni su s najvećom učinkovitošću, i to po prihvatljivim cijenama za širok raspon kupaca. Ovaj recept za uspjeh donio je brojne nagrade za petu generaciju najprodavanijeg vozila u kompaktnoj klasi. Osim osvojenog Zlatnog volana za 1984. godinu, nagrađen je 1985. i titulom Europskog automobila godine.
Osim toga, Kadett je 1984. postavio rekord i u pogledu aerodinamike. Nakon 1200 sati preciznog podešavanja u zračnim tunelima, Kadett E ostvario je senzacionalan koeficijent otpora od 0,32. Sportski GSi s koeficijentom otpora od 0,30 i površinom otpora zraka od 0,57 kvadratnih metara, bio je u to vrijeme najaerodinamičnija limuzina na svijetu. Opelovi inženjeri ostvarili su te najbolje vrijednosti, među ostalim, dosljednom klinastom siluetom, tlocrtom vozila u obliku suze, zaglađenim prozorskim staklima i drugim detaljnim rješenjima kao što su fleksibilne brtve spojeva u karoseriji. Prema riječima Fritza W. Lohra, tadašnjeg voditelja odjela za razvoj proizvoda: „Tijekom gotovo 1200 sati rada u zračnim tunelima, naši su inženjeri i tehničari postigli za novi Kadett aerodinamičnu kvalitetu koja u toj klasi prije nije bila ostvarena. Tijekom razvojne faze novog Kadetta naši viši inženjeri ponekad bi bili nedostupni veći dio dana. Objašnjenje koje bi kasnije uslijedilo obično je bilo: „Oprosti, ali testirao sam GSi…”
Istovremeno, razvoj kontinuirano napreduje. Opel je 1989. predstavio osvježeni Kadett E, a 1991. model Opel Astra uveden je diljem Europe.
Elektrificirana Opel Astra: užitak moderne vožnje uz odgovornost prema okolišu
Unatoč promjeni naziva iz Kadett u Astra, Opel je zadržao sustav brojenja generacija kompaktne klase, tako da se posljednja generacija zove Astra L. S tom generacijom Opel od 2021. nastavlja graditi uspješnu povijest kompaktne klase. Aktualna generacija Astre treća je u nizu koja je nagrađena Zlatnim volanom. Nije to iznenađujuće; Astra i Astra Sports Tourer jasno se ističu odvažnim i besprijekornim dizajnom, počevši izvana od prepoznatljivog Opelova Vizora pa do potpuno digitalnog Pure Panel kokpita u unutrašnjosti vozila. Vožnju dodatno ugodnom i sigurnom čine i vrhunske tehnologije kao što su prilagodljiva Intelli-Lux Pixel svjetla bez zasljepljivanja. Naposljetku, aktualna generacija Astre napokon je elektrificirana i dostupna kao dinamični Plug-in hibrid i učinkoviti hibrid s 48-voltnom tehnologijom, ali i kao potpuno električna Astra Electric i Astra Sports Tourer Electric. Električni motor isporučuje 115 kW (156 KS) i osigurava moćnih 270 Nm okretnog momenta. Astra Electric i Astra Sports Tourer Electric mogu prijeći do 418 odnosno 413 km (WLTP1) lokalno bez emisija i pokazuju kako danas izgleda užitak moderne vožnje uz odgovornost prema okolišu.