Nedavno objavljeno

Koja je cijena života!?

Protesti pod nazivom “Koja je cijena života?”, koje organizira Fondacija CURE uz podršku porodice ubijene Alme, bit će održani 25.12. kako bi se zatražila pravda za Almu i sve žrtve nasilja te poslale poruke da pravosudni sistem mora biti odlučniji u zaštiti najranjivijih

Tri i po su godine od ubistva Alme Kadić koju je hicem iz pištolja usmrtio suprug Eldin Hodžić. Za ovo ubistvo, nakon ponovljenog postupka u oktobru 2023. Hodžić je osuđen na ukupno 35 godina zatvora. I trebalo bi da je ovdje stavljena tačka na slučaj. Ali nije.

Vrhovni sud FBiH je zatvorsku kaznu Hodžiću smanjio s 35 na 20 godina zatvora! Ovakav čin pravosuđa je neshvatljiv i izaziva ogorčenje. Smanjenje kazne za tako ozbiljan zločin poput femicida može se protumačiti kao umanjivanje težine ovog čina. Time se implicitno šalje poruka da nasilje nad ženama nije dovoljno ozbiljno sankcionisano, što može obeshrabriti žrtve nasilja da potraže pomoć ili prijave nasilnike. Ako pravosudni sistem ne pokaže odlučnost u strogoj kazni za femicid, žene koje trpe nasilje mogu osjetiti da nisu zaštićene. To dodatno pojačava osjećaj straha i nesigurnosti, što nasilnicima ostavlja prostor da vjeruju kako mogu izbjeći odgovarajuće posljedice.

Ubistvo pred majčinim očima

Sutra su protesti: ispred Vrhovnog suda Federacije BiH tražit ćemo odgovore zašto je kazna ubici smanjena, zašto je pravosudni sistem još jednom iznevjerio Almu i druge žrtve nasilja.

Za one koji su zaboravili: ubistvo se dogodilo 4. jula 2021. godine u sarajevskom naselju Boljakov Potok, ispred roditeljske kuće Alme Kadić. Hodžić je, nakon godina prijetnji i zlostavljanja, ispalio smrtonosni hitac u svoju suprugu i to pred očima njene majke, dok je Alma pokušavala pronaći sigurno utočište kod svoje porodice. Ovaj čin bio je kulminacija višegodišnjeg nasilja, tokom kojeg je Hodžić prijavljen 150 puta, ali institucije nisu reagovale.

Ubistvo je bilo završni čin proganjanja, prijetnji i fizičkog maltretiranja koje je Alma proživljavala 25 mjeseci.

U vrijeme ubistva Hodžić je bio na trogodišnjoj uslovnoj kazni izrečenoj 2020. godine zbog nasilja u porodici, bio mu je zabranjen prilazak Almi, a postupak za razvod braka bio je u toku. Dok je Centar za socijalni rad provodio proces mirenja, policija je prijave evidentirala i prosljeđivala sudu, ali je on kršio presude bez ozbiljnih posljedica.

Ovaj slučaj simbolizira neuspjeh sistema u borbi protiv femicida. Protesti pod nazivom “Koja je cijena života?”, koje organizira Fondacija CURE uz podršku porodice ubijene Alme, bit će održani kako bi se zatražila pravda za Almu i sve žrtve nasilja te poslale poruke da pravosudni sistem mora biti odlučniji u zaštiti najranjivijih.

Smanjenje kazne šalje i indirektnu poruku nasilnicima da njihova djela neće biti strogo kažnjena. To može dodatno potaknuti osjećaj nekažnjivosti i ohrabriti nasilje nad ženama.

Šta je potrebno uraditi?

Javna osuda: Društvo, organizacije za zaštitu prava žena i mediji trebaju javno osuditi ovakve odluke i izvršiti pritisak na pravosudni sistem.

Pravna reforma: Neophodno je osigurati da kazne za femicid i nasilje nad ženama budu stroge i primjerene težini zločina, bez mogućnosti smanjenja.

Podrška žrtvama: Povećanje resursa za podršku ženama koje trpe nasilje, uključujući pravnu, psihološku, socijalnu i ekonomsku pomoć.

Edukacija sudija: Potrebno je educirati sudije o važnosti strogih kazni za femicid i nasilje nad ženama, kako bi se spriječile ovakve situacije u budućnosti.

Sudski epilog ubistva Alme Kadić ukazuje na hitnu potrebu za reformom pravosudnog sistema i jačanjem društvene svijesti o ozbiljnosti nasilja nad ženama. Žrtve moraju znati da nisu same i da sistem stoji uz njih!

spot_img

Latest Posts

spot_img
spot_img
spot_img

Raport