Margaret Atwood poznata je kanadska spisateljica, a njezino književno stvaralaštvo koje obuhvata više od 60 knjiga, uključujući romane, zbirke poezije, eseje i knjige za djecu. Ističe se po temama koje istražuju društvene nepravde, prava žena, političku represiju i ekološke probleme. Njezin distopijski roman iz 1985. godine Sluškinjina priča” (The Handmaid’s Tale) istražuje pitanje ženskih prava i totalitarizma. Postao je globalno popularan, posebno kroz seriju adaptiranu prema romanu, koja je dobila brojna priznanja. Tu je i njezina knjiga “Testamenti” (The Testaments), nastavak “Sluškinjine priče” iz 2019., za koji je osvojila prestižnu nagradu Booker Prize.
Memoari o glupostima i katastrofama
Atwood danas slavi svoj 85. rođendan a i dalje je vrlo aktivna u književnim i javnim angažmanima. Nedavno je održala rasprodat govor u Calgaryju, gdje je govorila o ključnim temama poput demokratije i javnog obrazovanja, ističući njihov značaj u izazovnim vremenima. Atwood također razmišlja o svojoj karijeri i društvenim promjenama, dok nastavlja stvarati djela. S humorom opisuje svoj trenutni memoarski projekt za koji kaže da je fokusiran na “gluposti i katastrofe”, kako bi ga učinila zanimljivim.
Kaže kako obiman književni opus dokazuje njenu trajnu strast za pričanjem priča. Nedavno je dobila prestižnu Hans Christian Andersen nagradu za književnost, čime je još jednom potvrđen njen značaj u svjetskoj književnosti.
Ova njezina najpoznatija djela, poput Sluškinjine priče i njenog nastavka Testamenti i dalje su relevantna za milionsku publiku, istražujući teme moći, slobode i otpornosti. Atwood se također bavi širim kulturnim i političkim temama, doprinoseći animiranim filmovima koji analiziraju demokratiju i njene ranjivosti u savremenom svijetu.