Nedavno objavljeno

YASMEEN MJALLI Made in Palestine

Dizajnerica Yasmeen Mjalli utemeljila je palestinski modni brend Nöl Collective te se zalaže za etičku modu, rodnu ravnopravnost i očuvanje palestinskog naslijeđa

Yasmeen Mjalli je osnivačica Nöl Collective, online palestinskog modnog kolektiva, a javnosti je poznata po naporima da pomogne svojim radnim kolegama – dvojici tkalaca, braći Husamu i Waleedu Zaqoutu, da pobjegnu iz Gaze tokom agresije proteklih mjeseci. Online zajednica je prikupila sredstva za njihovu evakuaciju, ističući snagu kolektivne podrške u teškim vremenima. Za početak evo nekoliko detalja iz života i karijere Yasmeen Mjalli.

@nol_collective humans are at the center of clothing production, fashion is inherently political #slowfashion #ethicalfashion #sustainablefashion #embroidery #tatreez #handmade #smallfashionbrand ♬ By the Seaside – Austin Farwell

BabyFist: Sa samo 21 godinu, dizajnerica Yasmeen Mjalli je pokrenula BabyFist – modni brand za rodnu ravnopravnost na palestinskim teritorijima i šire u arapskom svijetu. Dizajnirala je majice, jakne i dukserice s odvažnom frazom “Not Your Habibti” kako bi potaknula palestinsko društvo da se suoči sa seksualnim uznemiravanjem.

Hiper-lokalna proizvodnja: Mjallina etika se temeljila na hiper-lokalnoj proizvodnji. Prije izbijanja agresije na Palestinu direktno je sarađivala sa ženskim zadrugama, krojačnicama koje vode porodice, lokalnim grafičkim dizajnerima, pa čak i apotekama i prodavnicama začina u Nablusu za prirodne boje.

Nöl Collective: Yasmeen je potom osnovala Nöl Collective, online palestinski modni kolektiv koji slavi naslijeđe Palestine i otpor okupaciji. Kolektiv se fokusira na očuvanje tradicionalnih zanata i vještina, uključujući ručno tkane tkanine, prirodno bojenu vunu i poseban način vezenja. Kolekcije brenda sačinjavaju etički standardizirani i održivi odjevni predmete koje su izradile tkalci i vezilje sa Zapadne obale.

@nol_collective Made in Palestine 🍉 hand-woven and naturally dyed silk, cut and sewn in Bethlehem #naturaldye #ethicalsilk #silkdress #ethicalfashion #smallfashionbrand #sustainablefashion #handmadefashion ♬ original sound – Nol Collective

Yasmeenina posvećenost etičkoj modi, rodnoj ravnopravnosti i očuvanju palestinskog nasljeđa zaista je inspirativna. Evo i posebne priče o njoj koju smo priredili za vas, a koji prati Yasmeenin modni i aktivistički put.

@nol_collective Find inspiration in your community. We have an immensely rich history of craft and artisanship here in the Arab world and tapping into that is not only a beautiful way to celebrate identity but also helps set you apart from the rest of the world. Producing at home also means that you are more intimately connected with those who are bringing your designs to life—that gives you the opportunity to witness their work and expertise first hand which can actually end up radically shifting and informing your work. It also means you get to become part of a community and your world gets just that much bigger and more beautiful! #madeinpalestine #handmade #handwoven #handembroidered #slowfashion #ethicalfashion #madebywomen #tatreez #smallbusiness #smallfashionbrand #sustainablefashion #naturaldyeing ♬ marina – Ulla

Portreti lokalnih modela

Kako biste zavirili u svijet Babyfista, palestinskog brenda koji je 2017. godine lansirala Yasmeen Mjalli, Instagram je dobro mjesto za početak. Osim intimnih portreta lokalnih manekena, odjevenih u Babyfist odjeću, naći ćete i fotografije palestinskih pejzaža: od predjela Jerihona i sela Beit Duqqu u jeruzalemskom guverneratu, do grada Beitunia i kulturnog huba u Ramali. Ovdje, manekeni, muški i ženski, neki sa hidžabom, drugi istetovirani, poziraju odjeveni u izvezene dukseve i odjeću u stilu radne, poput jakni u roze boji, ljubičastoj i akvamarin.

Na jednoj od fotografija, djevojka je odjevena u bomber jaknu koja na leđima ima izvezene riječi na arapskom jeziku; u pitanju su stihovi palestinskog pjesnika Mahmouda Darwisha, a znače: “Oni koji su jaki su i najljepši.” Na drugoj fotografiji, jakna ima kružni amblem sa tekstom “Svaka ruža ima svoj trn” (“trn” je napisano na arapskom jeziku), a na crnoj majici dugih rukava ispisano je: “Jednakost je ideja o tome da su svi jednaki, bez obzira na seksualnost, rasu ili religiju.”

Odrasla u Sjevernoj Karolini

Rođena u palestinskoj porodici koja je emigrirala u Ameriku, Yasmeen Mjalli je odrasla u Sjevernoj Karolini, gdje je pohađala koledž. Ali, nakon što se njena porodica vratila u Palestinu, Yasmeen je pošla za njima. “Moji roditelji su u Ameriku odselili nakon što su se vjenčali i tamo su živjeli dvije decenije. Uvidjeli su koliko im djeca postaju amerikanizirana, te su postali svjesni ogromne neravnoteže između njihovog američkog i palestinskog identiteta”, ispričala je 21-godišnja Yasmeen u intervjuu koji je jednom dala za Vogue. “Razmišljali su na sljedeći način: ‘Preselimo ponovo našu porodicu u Palestinu kako bismo održali balans.’ Ja sam jedina ostala u Americi, ali sam im se nekoliko godina kasnije pridružila u Palestini.”

Yasmeen Mjalli nikada nije planirala osnovati Babyfist, ali se brend izrodio iz kulturološkog šoka nakon povratka u domovinu. Nasuprot predgrađima Sjeverne Karoline, sada je živjela u gradu, te je prvi put iskusila maltretiranje na ulici. “Prvi put sam živjela sama, a kada živite u gradu, krećete se svuda i niste sigurni ni u vlastitom autu”, kazala je. “Sigurna sam i da sam živjela u New Yorku ili Londonu, iskusila bih uznemiravanje.” Kao odgovor na to, osnovala je Babyfist, brend koji u prvi plan stavlja rodnu jednakost širom svijeta.

Mitovi o ženskom tijelu

Potom dizajnira inspirirana raznovrsnim temama, kao što su edukacija o menstruaciji ili funkcioniranje ženskog tijela. “Menstruacija nije dio javnog školskog kurikuluma u Palestini”, kaže. “O tome postoje mnogi mitovi.” Počela je tako što je dijelila higijenske uloške i držala edukativne radionice, te konačno dizajnirala majice sa izvezenim “Bela 3eb” što znači “bez srama.” Cjelokupna Babyfist linija proizvodila se u Gazi, gdje od 2019. nezaposlenosti iznosila 47%.

Iako je sa svojim timom radila u Gazi i to prije pandemije, sva komunikacija odvijala se preko WhatsAppa. Mjalli nikada nije bila u mogućnosti posjetiti fabriku u Gazi, pa iako je postojala mogućnost za proizvodnju u drugim dijelovima Palestine, njoj je bilo važno da se proizvodnja odvija baš u Gazi, kao doprinos, koliko god on bio mali, zacjeljenju palestinske države. “Živimo u svijetu u kojem je razgovor fokusiran na to ko vam je ‘dizajnirao odjeću’. A tu je i potreba za transparentnošću i etičkom proizvodnjom. Kada odjeću naručite online, ona će vam na kućna vrata doći upakirana u plastičnu vreću, a vi nećete morati da razmišljate o ljudskom lancu koji je omogućio da vam odjeća stigne na kućna vrata”, kazala je. “Koristimo priliku ne samo da humaniziramo proces proizvodnje odjeće već i da ilustriramo političke okolnosti u kojima proizvodimo odjeću, bilo da ste u Indoneziji, Indiji ili Palestini.”

Pandemija i maske

Kad je koronavirus zavladao svijetom njezin brand je proizveo 60.000 maski i donirao ih stanovnicima Gaze. Sama Yasmeen je tad bila u izolaciji u Ramallahu, razmišljajući o tome kakva budućnost je čeka. A budućnost Gaze je, nije znala tad, strašna. Sad već 11 mjeseci traje izraleska agresija a Yasmeen Mjalli, danas vlasnica modnog kolektiva Nöl Collective, govori o  pokušajima evakuacije proteklih mjeseci – svojih kolega i njihovih porodica iz Gaze.

Objavili su i dirljivu poruku na platformi Gofundme.com. “Prikupljamo sredstva za podršku posljednjim tkalcima Majdalawi tekstila, ikoničnog palestinskog tekstila koji se nekada tkao u gradu al Majdal, a oživjeli su ga palestinski tkači koji žive u Gazi. Mi iz Nöl Collective smo ranije prikupljali sredstva za evakuaciju tkalaca početkom 2024., od kojih su mnogi godinama bili dio našeg modnog kolektiva. Uspjeli smo evakuisati Husama Zaqouta, kojeg je zajedno sa njegovim bratom Waleedom otac naučio kako tkati u Majdalawi tradiciji. Sada ponovo prikupljamo sredstva kako bismo podržali te evakuisane tkače da otvore radionicu u Kairu, ali i kako bismo podržali tkalce koji su još uvijek u Gazi, te započeli dokumentiranje historije Majdalawi tkanja.”

Spašavanje tkalaca

Mjalli je u nedavnom intervjuu govorila o tome kako na Instagramu postoji zajednica koja prati rad njihovog modnog kolektiva. “I oni su vrlo dobro upoznati s idejom političke mode. Tako da, kada smo ih pozvali da pomognu prikupiti sredstva, to je za njih bilo prirodno. Bilo je mnogo ljudi koji su nam priskočili u pomoć, među kojima je bila i prijateljica i kolegica, Nadira. Ona je nekada živjela u Egiptu i ima mnogo kontakata baš tamo. Na taj način smo uspjeli dobiti sredstva u Egipat”, priča Yasmeen.

spot_img

Latest Posts

spot_img
spot_img

Raport