Jeste li se ikada pitali zašto su neka jela ukusnija dan poslije? Evo naučnog objašnjenja: sva jela koja su ukusnija dan poslije imaju jednu zajedničku stvar – bogata su masnoćama i začinima. Kada su u pitanju začini, oni vrlo često znaju imati jak okus odmah po završetku kuhanja. S vremenom, kada se jelo odmori, začini se povežu i postaju blaži, nudeći na taj način najsavršeniji okus.
Također, začini (luk, bijeli luk i začinsko bilje) potiču hemijske reakcije tokom kuhanja, pogotovo u dodiru s proteinima. Kada kuhanje završi, te hemijske reakcije se zaustavljaju te ponovno počnu reagovati kad se hrana podgrijava. To je razlog zašto su neki okusi više očiti i bolji kada se jelo podgrijava više puta.
Tu su i jela koja se rade od jeftinijih dijelova mesa bogatih kolagenom i prikladnijih za duže kuhanje. Kolagen, nakon što se skuha, postaje želatinsat i za sebe veže sve okuse umaka, safta… Zato je podrgijani gulaš bolji dan poslije. Ista logika vrijedi i za ostala jela koja zahtijevaju duže kuhanje mesa te su ukusnija kada se jedu topla, a ne vruća.