U prvim godinama svog postojanja, pa i u vrijeme tehnološkog napretka koji je u domove stanovnika BiH doveo televizijsku sliku, Radio Televizija Sarajevo je djelovala pod budnim okom ondašnje države i partije, bivajući prije svega ideološko glasilo, da bi se potom počela transformirati ”iz saopštavajućeg u razgovarajući medij” kako je to svojevremeno zapisao legendarni novinar, urednik i publicist Zija Dizdarević.
Transformacija koja je bh. javni medijski servis učinila glasom naroda, pouzdanim saputnikom građanima u svakodnevnom životu, prostorom za razmjenu ideja, promociju kulture, obrazovanja i očuvanja identiteta naroda Bosne i Hercegovine, učinila je da RTV Sarajevo, danas BHRT, kroz vrijeme postane simbolom zajedništva, profesionalizma i kulturnog naslijeđa zemlje. Ili, riječima novinara, radijskog urednika i diplomate Ivice Mišića ”ukućanin, razonoda, razbibriga i orijentir”.
Tokom sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog vijeka BHRT je doživio svoj vrhunac; tada pod krovom ove medijske kuće stasavaju generacije profesionalaca koji su stvarali sadržaje cijenjene ne samo u tadašnjoj Jugoslaviji već i šire. Svi su oni uticali na razvoj bh. medijskog servisa do vremena kada je proizvodio programe na nekoliko radio i TV kanala, a iza sebe već imao i velike projekte poput prenosa događaja sa sarajevske Olimpijade ili raznovrsnih kultnih emisija i programa iz kulture, muzike, umjetnosti, sporta, obrazovanja, zabave…
U najtežim trenucima historije, tokom rata devedesetih godina, BHRT je pokazao nevjerovatnu otpornost. Uprkos opsadi Sarajeva i nemogućim uslovima rada, program je emitovan bez prekida, čime je BHRT postao simbol otpora i svjetionik nade za građane Bosne i Hercegovine.
I danas se BHRT suočava s velikim izazovima – od političkih pritisaka do finansijskih problema – koji predstavljaju prijetnju po njegov opstanak, po mnogima i veću nego u ratno vrijeme. Potvrđuju se tako riječi slovenačkog kolege novinara i komunikologa Lenarta Šetinca koje je zapisao u monografiji ”Radio Sarajevo” prije desetak godina: ”Borba za profesionalnu, autonomnu i neovisnu javnu RTV nikad neće biti završena”.
Na bogato naslijeđe hiljada uposlenika, profesionalaca raznih struka, stotina slavnih urednika i novinara, vizionara, rukovodilaca, velikih i značajnih umjetnika, osvrću se u prethodnih nekoliko mjeseci novinari i urednici današnjeg BHRT-a kreirajući specijalne programe i raznovrsne sadržaje povodom 80. godišnjice rada. Mnoge od njih možete pogledati ili poslušati i odloženo, na internetu. Specijalne TV emisije iz serijala ”80 godina BHRT-a” kao i video crtice iz BHT arhiva dostupne su na Youtube kanalu BHRT-a (https://tinyurl.com/yc8dej6k) a radio emisije koja bacaju svjetlo na bogati istorijat javnog radio servisa možete slušati na vebsajtu BHRT-a (https://bhrt.ba/emisije-radio/specijalne-emisije).
Svečana akademija zakazana za 10. april u Narodnom pozorištu Sarajevo bit će prilika da se oda počast svima koji su doprinijeli razvoju institucije koja nije samo medijska kuća već i dio identiteta ove zemlje. Organizatori najavljuju zanimljiv kulturno-umjetnički program u kojem će učestvovati Sarajevska filharmonija, hor Opere Narodnog pozorišta, orkestar Muzičke produkcije BHRT-a, glumci i glumice NPS-a te nekoliko velikih bh. muzičkih zvijezda.
Ovaj program svi zainteresovani moći će pratiti u direktnom prenosu na kanalima BHT-a i BH radija1 od 20 sati.