Nedavno objavljeno

Vodič za dojenje

Dojenje je dobro za zdravlje i majke i bebe, i odlično je za uspotavljanje veze sa novorođenčetom. Ne plašite se ukoliko vam se prvo iskustvo sa dojenjem učini nesavršenim. Sljedećih nekoliko savjeta bi vam mogli dati odgovore na pitanja koja vas muče

Dojite bebu svaki put kada vam se učini da je gladna. Potražite znake poput coktanja, sisanja, povlačenja ruku u pravcu usta i okretanje djeteta u pravcu vaših grudi. Također, budite strpljivi: bebama je potrebno 10 do 20 minuta da bi se nahranile. Pobrinite se da vam bude udobno: podignite noge, a ruke i glavu poduprite jastucima.

Njega bolnih bradavica

Bradavice bi vas u početku mogle boljeti. Da biste olakšali bol, koristite tople obloge, a potom na bradavice nanesite svježeg mlijeka iz grudi i ostavite da se mlijeko samo osuši. Također ih možete namaziti vazelinom namijenjenim za njegu bradavica tokom dojenja. Manja bol i osjetljivost se smatraju normalnim. Problemi obično nestaju kada nađete odgovarajući položaj za dojenje. Posjetite ljekara ukoliko se problem nastavi i potraje nekoliko nedjelja, ta ako se pojavi otok i povišena temperatura.

Koliko često trebate dojiti bebu?

Novorođenčad se hrane na svaka dva do tri sata, što znači da ih trebate hraniti 12 puta u toku 24 sata. Tokom jednog hranjenja bebu možete naizmjenično dojiti iz obje dojke. Beba je sita kada primijetite da je prestala sisati ili kada se okrene na drugu stranu. Nakon prvog mjeseca, dojenje možete smanjiti na sedam do devet puta dnevno.

Da li trebate buditi bebu da biste je nahranili?

Prvih nekoliko nedelja, da. Novorođenčad treba hraniti osam puta dnevno, sa pauzama ne dužim od četiri sata između dojenja. Da biste razbudili bebu, skinite sa nje prekrivač, promijenite joj pelenu, nježno je izmasirajte, ili je naslonite na svoju kožu.

Da li je trebate dojiti iz obje dojke?

Nakon nekoliko nedjelja, dozvolite svojoj bebi da isprazni jednu dojku, pa je tek onda prebacite na drugu. Zašto? Tokom svakog dojenja javljaju se dvije vrste mlijeka: u početku je ono razblaženije, a tek nakon nekog vremena pojavi se gušće mlijeko, bogatije masnoćama. Vašoj bebi su potrebna oba. Ukoliko se, tokom jednog dojenja, beba nahrani iz samo jedne dojke, prilikom sljedećeg hranjenja ponudite joj drugu dojku.

Šta je to “konfuzija bradavice”?

Takozvana konfuzija bradavice se javlja kada se beba prerano počne hraniti iz flašice, te potom zaboravi kako se sisa mlijeko iz dojki. Nije tako česta pojava, ali ju je veoma lako izbjeći. Ukoliko imate namjeru ubrzo prestati sa dojenjem, sačekajte dok beba ne navrši dvije do četiri sedmice života. Ali nemojte čekati ni previše dugo, jer bi se beba mogla veoma teško navići na cuclu i flašicu.

dojenjeDa li je beba pojela dovoljno?

Sve dok beba dobija na težini pola kilograma mjesečno, hrani se na svaka dva ili tri sata, te joj se tokom dana promijeni šest do osam pelena, budite sigurni da jede sasvim dovoljno. Dobre vijesti: tokom drugog mjeseca nekim bebama nije potrebno noćno hranjenje, te bi se čak moglo desiti da prespavaju cijelu noć.

Da li bebu iznenada hranite više?

Bebe ponekad imaju navalu gladi, kada bi vam se moglo učiniti da ih hranite po 24 sata, svih sedam dana u nedjelji. Bez brige – ne samo da će vaše tijelo proizvoditi više mlijeka, već su i ovi periodi super-gladi privremeni. Ovakve navale gladi obično se pojave oko druge nedjelje bebinog života, pa onda oko drugog, četvrtog, a zatim i šestog mjeseca života. Još jedna dobra vijest da bebama možete početi davati čvrstu hranu već između četvrtog i šestog mjeseca.

Da li vaš način ishrane utiče na bebu?

Ono što jedete odražava se na mlijeko, ali najčešće ne u tolikoj mjeri koliko mnoge novopečene mame misle. U suštini možete piti i jesti sve što želite, sve dok je riječ o zdravim namirnicama, koje konzumirate u umjerenim količinama. Ipak, trebali biste se držati podalje od izrazito začinjene hrane, kao i hrane koja izaziva gasove. Takođe, pripazite da li vaša beba ima simptome alergije, koji bi se trebali pojaviti u prvih četiri do šest mjeseci života.

Alkohol i cigarete

Pušenjem bebu izlažete lošem uticaju nikotina i ostalih otrovnih hemikalija, što povećava rizik od pojave respiratornih alergija. Ukoliko vam je potrebna pomoć za odvikavanje, posavjetujte se sa ljekarom. Alkohol također nije dobar, jer dospijeva u mlijeko za dojenje, čime biste mogli usporiti razvoj djeteta. Iako se stručnjaci slažu da čaša piva ili vina neće prouzrokovati štetne posljedice, konzumirajte ih bar dva sata prije dojenja.

Povezivanje sa novorođenčetom bez dojenja

Dojenje je samo jedan od načina da se povežete sa djetetom. Do uspješnog povezivanja dolazi svaki put kada držite i mazite novorođenu bebu, svaki put kada joj se obraćate ili joj pjevate, kao i onda kada je kupate i igrate se sa njom. Ukoliko neke mame žele prestati sa dojenjem i hraniti bebu iz flašice, u tom slučaju i ostali članovi porodice ili prijatelji mogu hraniti bebu.

Latest Posts

spot_img

Raport