Nedavno objavljeno

Izvrsnost kao ključni temelj rada – Druga gimnazija u Sarajevu obilježava 120 godina postojanja

Obilježavanjem Dana maternje jezika 20. februara, čuvena bosanskohercegovačka srednja škola, Druga gimnazija u Sarajevu, počeće višemjesečni program posvećen sto dvadesetoj godišnjici postojanja.

Prepoznata na međunarodnom planu kao obrazovna institucija koja je odnjegovala značajne naučnike i naučnice, umjetnike i umjetnice te profesionalce u različitim oblastima i koja je kroz više od jednog vijeka postojanja angažovala najbolji prosvjetni kadar, Druga gimnazija, kroz sve društvene transformacije, sačuvala je kriterije. Zahvaljujući tim kriterijima danas, kao i ranijih decenija, njeni maturanti postaju stipendisti prestižnih međunarodnih univerziteta na kojima nerijetko ostanu profesionalno angažovani.

Kroz sedam država i tri rata

Direktorica Druge gimnazije i profesorica biologije, Dženisa Buljugić

„Druga gimnazija je opstala u sedam država, preživjela je dva svjetska rata i agresiju na Bosnu i Hercegovinu. U monografiji povodom 100 godina postojanja Druge gimnazije, autora Nenada Veličkovića, akademik i nekadašnji gradonačelnik Sarajeva, Muhidin Hamamdžić, sjeća se kako je samo godinu dana po završetku Drugog svjetskog rata upisao Drugu gimnaziju (tada Drugu mušku realnu gimnaziju) navodeći kako je po nastavnom planu i kadru te opremljenosti kabineta, škola bila na nivou najelitnijih evropskih. Tradicija i ugled koji baštinimo obavezuje nas na jednak pristup i danas“, kaže direktorica Druge gimnazije i profesorica biologije, Dženisa Buljugić, dodajući kako će višemjesečni program u okviru manifestacije Dani druge gimnazije biti prilika da se kroz različite formate namijenjene najširoj publici podsjetimo ili upoznamo sa onim što je tradicija Druge gimnazije i njeni rezultati danas, u želji da se još jednom podcrta značaj Druge gimnazije u kreiranju ukupne društvene a ne samo naučne atmosfere Bosne i Hercegovine i Sarajeva.

„Namjera nam je svakako da se kroz planirane interaktivne i multimedijalne sadržaje sa Drugom gimnazijom dodatno upoznaju one koji završavaju osnovne škole, te saznaju više o programu i kvalitetu koji škola nudi“, napominje direktorica Buljugić.

Pred spomenutog Dana maternjeg jezika koji se u Drugoj gimnaziji tradicionalno održava u namjeri da se dodatno proširi znanje o bosanskom jeziku i književnosti njenih učenika i učenica u namjeri da se dodatno motivišu za istraživanje naše jezičke i kulturne baštine,
tokom narednih mjeseci, u okviru programa posvećenih književnosti a povodom obilježavanja 120 godina Druge gimnazije gostovaće književnici i književnice Nenad Veličković, Almir Alić, Matea Mavrak, Faruk Hajdarević, Marijana Čanak i Đurđica Čilić.

Razvoj velikih ljudi

Do kraja maja učenici i profesori Druge gimnazije realizovaće brojne tematske programe. Od izložbi, među kojima je i istorijski presjek 120 godina postojanja Druge gimnazije posvećene  kvalitetnom, modernom, inovativnom, inspirativnom i dinamičnom obrazovanju kao temeljnom preduslovu za razvoj velikih ljudi, do matematičke potrage za blagom, organizovanja kviza za profesore te kreiranja vremenske kapsule i pošumljavanja.

Završna svečanost uključivaće podsjećanje na nastanak i značaj ove srednjoškolske ustanove koja nije samo prepoznata kao mjesto temeljitog obrazovanja, nego i platforma sa koje su ponikli brojni koji su kasnije oblikovali kulturni i ukupni društveni život grada i države.
Pored vrsnih matematičara i fizičara, poput Mladena Despića, jedinog osvajača zlatne medalje na svjetskoj matematičkoj olimpijadi sa prostora bivše Jugoslavije, Drugu gimnaziju su završili vizuelni umjetnici, književnici i profesori kao što su Zuko Džumhur, Tvrtko Kulenović, Braco Dimitrijević, Ismar Mujezinović… te ljudi koji su postavili standarde popularne kulture u Sarajevu sedamdesetih i osamdesetih godina.

Latest Posts

spot_img

Raport