Podržani su projekti koji imaju za cilj podizanje razine znanja o menstrualnom zdravlju, doprinos smanjenu menstrualnog siromaštva te promjenu percepcije menstruacije u javnosti. Aktivnosti koje su obuhvaćene ovim projektima uključuju stručna predavanja, radionice, savjetovanja te izradu edukativnih priručnika i slično.
Projekat REDm
Jedan od podržanih je i projekt „REDm“ u organizaciji Udruženja za razvoj obrazovanja, nauke i inovacija URONI iz Sarajeva, koji je između ostalog imao za cilj postavljanje menstrualnog kutka u prostorijama Homework HUB-a i Dječije kuće, ali i kreiranje mobilne aplikacije za praćenje menstrualnog ciklusa.
Aplikacija REDm dostupna je na Google Play i App Storeu, a u narednom periodu Udruženje će nastaviti raditi na obrazovanju mladih ljudi u Kantonu Sarajevu u osnovnim i srednjim školama kroz edukativna predavanja i radionice o menstrualnom zdravlju.
„dmBiH primjer je odgovorne kompanije koja kroz svoje djelovanje podržava lokalne projekte, koji itekako mogu imati pozitivan efekt, posebno za mlade djevojke. Zadovoljstvo nam je da smo i mi dio te priče i radujemo se ispunjavanju ciljeva predviđenih projektom“, izjavila je Mirna Hozić, asistentica projekta.
Godina u znaku ženskog zdravlja
Podsjetimo, kompanija dm je već početkom drugog mjeseca 2024. snizila Jessa higijenske proizvode širom regije kao doprinos smanjenju menstrualnog siromaštva: U Bosni i Hercegovini higijenski i dnevni ulošci, tamponi i perive gaćice brenda Jessa sniženi su za 15%.
Također je sprovedeno SPECTRA istraživanje na temu menstrualnog zdravlja koje je za područje BiH pokazalo da svaka osma žena u BiH nije posjetila ginekologa. Navedeno bilo je uvod u ovogodišnju kampanju koja za cilj ima unapređenje i očuvanje ženskog zdravlja. Ista je zaokružena nizom aktivnosti tokom ljeta, poput 7. dm ženske utrke – u okviru koje je dm donirao 3.000 komada Jessa higijenskih uložaka udruženju „Pomozi.ba“ – i druge dm stručne konferencije na teme fizičkog i mentalnog zdravlja žena u Banjoj Luci, Sarajevu i Mostaru.