Danas se obilježava Međunarodni dan solidarnosti sa palestinskim narodom. Ovaj dan su proglasile Ujedinjene nacije i obilježava se 29. novembra svake godine u skladu sa mandatima Generalne skupštine UN-a sadržanim u rezolucijama 32/40B od 2. decembra 1977. godine, 34/65D od 12. decembra 1979. godine i povezanim rezolucijama usvojenim u okviru agende “Pitanje Palestine.”
Datum 29. novembar je izabran zbog njegovog značenja i značaja za narod Palestine. Tog dana 1947. godine, Generalna skupština je usvojila rezoluciju 181 (II), koja je postala poznata kao Rezolucija o particiji. Ova rezolucija je omogućila osnivanje ‘jevrejske države’ i ‘arapske države’ u Palestini, sa Jeruzalemom kao zasebnom pravnom cjelinom pod posebnom međunarodnom ingerencijom. Od dvije države koje su trebale biti stvorene ovom rezolucijom, samo jedna, Izrael, je do sada realizovana.
Umjesto solidarnosti – ubijanje
Ali zato jeste realizovano i intenzivirano – ubijanje. Pred očima svijeta se već više od godinu dana odvija genocid nad palestinskim narodom, ali osim aktivista, demonstracija širom svijeta i poziva da prestanu napadi na civile, izostala je akcija svjetskih moćnika.
Gracija je, sa Narodnim pozorištem Sarajevo, prošlog decembra bila jedina medijska organizacija u Evropi koja je napravila institucionalni čin solidarnosti – Donatorsko veče za žene Palestine, vjerujući kako, uz prikupljena sredstva, snažniju poruku šaljemo simbolički – da suosjećamo i da dižemo glas protiv ubijanja.
I nikad nije bilo važnije obilježavati ovaj dan – od oktobra prošle godine brojke poginulih, ubijenih u izraelskim napadima na Gazu su užasne:
Ubijeno: najmanje 44,282 ljudi, uključujući 17,492 djece, više od 104,880 ranjenih