Piše: Giovanna Paparella
Postoje dvije vrste sebičnosti: totalna sebičnost i zdrava sebičnost. Prva je osjećaj koji tjera ljude da misle isključivo na sebe, potpuno nezainteresirani za druge, uvijek stavljajući vlastitu dobrobit ispred bilo kojeg drugog aspekta.
Druga vrsta je zdrava sebičnost, koncept koji se, uprkos svom nazivu, često pogrešno shvata i izaziva negativne predrasude. Živimo u svijetu punom paradoksa, a jedan od njih je i taj da se smatra pogrešnim razmišljati o sebi, čak i u najmanjoj mjeri. Ako želiš posvetiti vrijeme svom ličnom razvoju, mnogi će te smatrati lošom osobom.
Zdrava sebičnost
Zdrava sebičnost je, zapravo, jedno od najučinkovitijih sredstava za unošenje pozitivnosti u naš mali svijet. To nema nikakve veze s totalnom sebičnošću. Naprotiv, to je oblik lične terapije koja pozitivno djeluje ne samo na nas, već i na ljude oko nas.
Svi bismo trebali dio svog vremena posvetiti zdravoj sebičnosti.
Šta to konkretno znači?
Sat za sebe
Zacrtaj sebi “čuveni sat” u kojem nema obaveza prema vanjskom svijetu, jer je svaki trenutak usmjeren na tvoju ličnu dobrobit.
To ne znači da ti nije stalo do drugih; naprosto, riječ je o promjeni prioriteta: brineš se o drugima, ali nikada ne zanemaruješ ono što te čini sretnom.
Razmisli dobro: u čemu danas uživaš i šta radiš za sebe?
Zdrava sebičnost trebala bi biti nužnost, ali se vremenom pretvorila u luksuz.
Nevjerovatno je da, u eri u kojoj nas guši suvišno, na kraju smatramo suvišnim vrijeme koje posvećujemo sebi.
Zdrava sebičnost je upravo to: odvojiti vrijeme i prostor za sebe.
Samo 60 minuta dnevno, čak i neuzastopno, dovoljno je da se osjećaš znatno bolje.
Nisam te uvjerila?
Dat ću ti tri razloga da posvetiš vrijeme sebi. Ako ti se sat vremena trenutno čini previše, počni s 10 minuta, a svaki naredni dan dodaj po pet minuta. Na taj način nećeš ni primijetiti da si odvojila cijeli sat samo za sebe.
Tvoj čuveni sat.
Najbolji poklon koji možeš pokloniti sebi za nevjerovatnu 2025. godinu!
PRVI RAZLOG ZAŠTO TREBAŠ BITI MALO SEBIČNA
Razgovarale smo o važnosti da više razmišljaš o sebi, da naučiš posvetiti vrijeme sebi,”čuveni sat” dnevno, pa evo prvog razloga zašto bi to trebala naučiti raditi.
Osjećaj se dobro u sebi da bi se osjećala dobro s drugima.
Prvi razlog zašto je važno barem sat vremena dnevno posvetiti sebi je taj što je to temeljna praksa za oslobađanje uma.
U svakodnevnom životu naš je um poput bijesnog majmuna, a misli su poput grana guste šume: majmun skače s grane na granu, baš kao što naš um prelazi s jedne misli na drugu.
Mentalna začepljenost gotovo uvijek dolazi od vanjskih faktora: stresa na poslu, problema s partnerom, odgovornosti, finansijskih briga, ovisnosti o stvarima…
Činjenica da je problem vanjski tjera nas da instiktivno mislimo da je riješenje vani, dok je stvarnosti riješenje uvijek u nama. Naime, da bismo mogli živjeti mirnije i sa manje problema, prije svega je potrebno pod kontrolom držati ludog majmuna našeg uma.
Nikad više nego u ovim vremenima u kojima svi teže utopiji savršenstva društvenih mreža vrijedi stara izreka: ko se sam osjeća dobro, dobar je I drugima.
Sat vremena dnevno, posvećen stvarima koje voliš, terapija je za tebe. Pozitivni efekti osjetit će se i na ljudima oko tebe.
DRUGI RAZLOG ZAŠTO TREBAŠ POSVETITI VRIJEME SEBI
Nauči slušati svoje tijelo.
Odvoji kvalitetno vrijeme za sebe ne samo da bi izliječila svoj um, nego i da bi naučila slušati svoje tijelo.
Prema mnogim istočnjačkim filozofijama, tijelo nam šalje signale, ali ih često ne razumijemo. U zapadnom društvu problem je drugačiji: osim što ne razumijemo, često ih uopće ne čujemo. Jer u našim frenetičnim i nezaustavljivim životima, buka svijeta zaglušuje sve , pa čak i poruke koje nam naše tijelo uzalud pokušava poslati.
Posvetiti vrijeme sebi znači utišati vanjsku buku i oslušnuti unutrašnje signale tijela. Posvetiti sat vremena sebi znači izolirati se od buke vani i vratiti se brizi za svoj um.
U trenutku kada zavlada unutarnja tišina, tijelo se vraća da se čuje malim signalima koji jasno pokazuju šta funkcionira, a šta ne.
Pokušaj ispuniti svoj sat zdrave sebičnosti izuzetno opuštajućim aktivnostima, poput šetnje u prirodi ili meditacije
Tako ćeš naučiti slušati signale svog tijela, od jednostavne želje da bolje jedeš do stvarne fizičke boli kojih nisi bila svjesna jer si bila previše ometena dnevnom rutinom. Slušati svoje tijelo znači brinuti se o njemu i značajno povećati kvalitetu života.
Počni ići pješke na posao, 15 minuta, ništa ekstremno ili naučna-fantastika, primjetit ćeš da tih 15 minuta koje posvećuješ sebi, možeš koristiti da dišeš svjež zrak ovog perioda da ti dotakne lice, da razbistriš misli, da se slušaš.
Odvojiti vrijeme, meditirati, znači ovo, fokusirati se na sebe ili nešto i odvojiti vrijeme za sebe. Probaj, izaći ćeš regenerirana, čak i samo nekoliko minuta dnevno, ujutro čim se probudiš ili navečer prije spavanja.
TREĆI RAZLOG DA POSVETIŠ VRIJEME SEBI DA ŽIVIŠ PUNIM PLUĆIMA
Koja je razlika između preživljavanja i življenja?
Svako od nas ima drugačiji odgovor, ali ja sam uvjerena da su strasti, raditi ono što stvarno voliš, ono što razlikuje život koji prolazi anonimno od blistavog postojanja, bogata i punog čuda.
Mislim da niko ne može poreći da je posvećivanje vremena svojim strastima sjajan način da budeš sretna.
Imam sreće, radim ono što volim svaki dan, ali znam stotine žena koje provode sate i sate na poslu kojeg ne vole, nakon posla počnu raditi i trčati za drugima i troše svoje vrijeme tako nemilice, žaleći se da ga nikad nemaju za sebe, a da ne shvataju da je razlika u tome kako se koristi jer vrijeme je ograničen resurs i isti za sve.
Punim plućima
Danas postoji vrlo malo ljudi koji svaki dan posvete malo vremena onome što ih zanima. Koliko ljubitelja muzike ostavi svoju gitaru da skuplja prašinu u mračnom kutu kuće? Koliko ljubitelja aktivnosti na otvorenom većinu dana provodi zatvoreno u četiri zida? Koliko ljubitelja knjiga više ne može dovršiti niti jednu, obuzeti hiljadu obaveza svakodnevnog života? Koliko ambicioznih pisaca odustaje od svojih romana?
Zdrava sebičnost je terapija za nas same, odvajanje vremena za ono što stvarno volimo raditi
Navikli smo misliti, ili smo naučeni misliti, da je život patnja, odgovornosti, dužnosti, ali život je puno više od svega toga. Posvetiti sat vremena dnevno sebi znači stati dok svi drugi idu brzinom svjetlosti.
U svoje vrijeme možeš se posvetiti svojim strastima, onima za koje ti se čini da nikad nemaš vremena. Možeš pročitati knjigu koja može učiniti da tvoj um putuje. Možeš meditirati, slikati, pisati ili jednostavno hodati ulicom oslobađajući glavu. Ne mogu ti zapravo reći kako bi trebala ispuniti svoj sat jer univerzalnog recepta nema.
I ovo je čudo zdrave sebičnosti: ti pišeš pravila. Malim činom pobune počinješ živjeti po svojim pravilima. Probaj, svakako je danas jako teško započeti sa satom, ali počni čak i sa samo 10 minuta dnevno ili 30 minuta dva puta sedmično i vidjet ćeš kako će ti se život promijeniti!
Ako ne znaš kako, početi se kretati i brinuti o svom zdravlju može biti dobar način za početak, piši mi i pomoći ću ti u tome.