Tadašnji SSSR je 3. novembra 1957. godine lansirao Sputnjik 2 u svemir. U posebnoj kapsuli nalazila se Lajka postavši prvi pas i prvo živo biće u Zemljinoj orbiti. Lansirana je u namjeri da se dokaže kako je život u bestežinskom stanju moguć.
Poslušna i inteligentna
Lajka je bila mješanka stara oko dvije godine i teška oko šest kilograma kada je poslana u svemir. Bila je jedna u nizu pasa lutalica koji su pronađeni na moskovskim ulicama te uzeti za sovjetski svemirski program.
U programu su korištene samo ženke jer je zaključeno da su prilagodljivije za misiju u malim zatvorenim prostorima. Lajka je trenirana s drugim psima kako bi bila osposobljena za astronautsku misiju a odabrana je zbog poslušnosti i inteligencije.
“Znali smo da će uginuti na letu, jer tada nije bilo načina da je vratimo”, izjavila je kasnije ruska biologinja Adilja Kotovska, koja je bila dijelom priprema za ovu posebnu svemirsku misiju.
Pogrešna procjena
Pretpostavljali su da će Lajka preživjeti osam do deset dana u svemiru te umrijeti od nedostatka kisika. No to se pokazalo pogrešnom procjenom. Zbog loše toplotne izolacije u kapsuli je znatno porasla temperatura, a Lajka je umrla od pregrijavanja i dehidracije nakon samo nekoliko sati u svemiru. Moskva je godinama odbijala priznati tu činjenicu.
Čak i da je imala dovoljno hrane, vode i kisika u kapsuli, zasigurno bi umrla pet mjeseci nakon lansiranja, nakon što je letjelica 14. aprila 1958. opet ušla u Zemljinu atmosferu i izgorjela iznad Antila.