Svima je potrebna dobra hidratantna krema, a ne škode ni redovne posjete kozmetičkim salonima i uhodana rutina čišćenja. Ali, ukoliko je vaša njega kože u prošlosti bila, nazovimo to diplomatski, “usporena”, nove informacije mogle bi ispraviti godine nemara. Naučne studije dokazuju da je veza između ishrane i kože – i uopćeno zdravog organizma – mnogo snažnija nego što se to ranije smatralo.
Pijte mnogo tečnosti da isperete toksine – i dodajte svježe iscijeđen sok od limuna da održite elastičnost kože
Nedavna istraživanja ustanovila su vezu između akni i ishrane bogate rafiniranim ugljikohidratima, kao što je bijeli hljeb, te da konzumiranje narandži, žutog i tamnozelenog voća i povrća može reducirati crvenilo kože izazvano prekomjernim izlaganjem UV zracima. Opiti londonske Westminster bolnice nad osobama oboljelim od psorijaze pokazali su smanjenje simptoma ove bolesti za 15 posto nakon što su oboljeli šest sedmica svakodnevno unosili 175 grama masne ribe.
Riba je na vrhu liste namirnica koje nas održavaju mladim i čine kožu mekšom i zdravijom
Stručnjaci tvrde da možete ublažiti vidljive znakove starenja i zaštititi lice hraneći kožu iznutra. Ukoliko ste noć prije večerali tešku, nezdravu hranu, već ujutro u ogledalu možete vidjeti posljedice takve prehrane – naduto lice nezdrave boje. Proslavljeni dermatolog dr. Nicholas Perricone, čiju filozofiju njege kože slijede, između ostalih, Jennifer Lopez i Kim Cattrall, tvrdi da izbor hrane utiče na izgled kože. “Ishrana utiče na bore, boju tena, podočnjake, natečenost i elastičnost i čistoću kože. Kao što vas pogrešna hrana može postarati, tako vam pravilna ishrana za svega nekoliko dana može izbrisati i po nekoliko godina sa lica.”
Guru za ljepotu i zdravlje Leslie Kenton, autorica knjige Skin Revolution (Revolucija kože), slaže se s ovim. “Koža se mora tretirati iznutra. Svega pet dana izmijenjene prehrane ne samo da može napraviti veliki preokret u izgledu i funkcioniranju vaše kože, već može i uopćeno poboljšati vaše zdravlje i vanjski izgled te usporiti mnoge znakove starenja.”
Hrana koja vas postaruje
Šećer i prerađeni ugljikohidrati koji se nalaze u uobičajenoj ishrani su, prema dr. Perriconeu, glavni uzročnici bora. Zašto? Sve se svodi na oštećenja izazvana suncem, pušenjem i drugim toksinima koji izazivaju odbrambenu reakciju u koži. Ovo rezultira otpuštanjem čestica slobodnih radikala, koji oštećuju ćelije u tijelu. Ishrana koja se bazira na velikom unosu ugljikohidrata, a siromašna je zdravim mastima, pospješuje štetno djelovanje slobodnih radikala i slabi funkcioniranje kože, koja postaje naduta, suha, peruta se i sklona je alergijskim reakcijama.
Stručnjaci tvrde da možete ublažiti vidljive znakove starenja i zaštititi lice hraneći kožu iznutra
Dakle, unošenje velikih količina ugljikohidrata i šećera povećava nivo šećera u krvi, što dalje utiče na ponašanje hormona inzulina. Kolagenski proteini kože reagiraju na povećan dotok glukoze u tijelu, kolagenska vlakna natiču, izazivajući dubinske procjepe u koži i gubitak elastičnosti.
“Da biste ostali mladi, morate održavati spori, ali redovni unos inzulina u krvotok”, tvrdi dr. Perricone. Najbolji izbor jeste hrana sa niskim glikemičkim indeksom, koja omogućava sporo otpuštanje energije. Stoga prerađene ugljikohidrate poput bijelog hljeba, kolača i bijele riže zamijenite integralnim brašnom i tjesteninom, žitaricama i mahunarkama, kao štu su ječam, leća, grah i grašak.
Hrana koja se bori protiv vremena
Stručnjaci za kožu savjetuju da, pored smanjenja ugljikohidrata, moramo jesti više proteina, koji su od vitalnog značaja za stvaranje i održavanje snažnog, zdravog kolagena i za stvaranje novih ćelija. Veliki broj ljudi izbjegava proteinsku hranu i umjesto toga drži se ugljikohidrata. Ali, proteini su od esencijalnog značaja za proizvodnju kolagena i glavni su sastojak enzima koji su potrebni koži u borbi protiv štetnih zračenja.
Riba je na vrhu liste namirnica koje nas održavaju mladim i čine kožu mekšom i zdravijom. Losos (preporučuje se divlji, neprerađeni) trebao bi predstavljati prvi izbor, tvrde stručnjaci za kožu, jer je bogat antioksidansima, koji stimuliraju funkciju nerava i zatežu potkožne mišiće. Ne samo da sprječava već i otklanja tragove starenja – stoga se potrudite da svaki dan jedete morsku hranu, a lososa barem pet dana sedmično: svježeg, zamrznutog, konzerviranog ili dimljenog. Sljedeće dobre vrste ribe su skuša, pastrmka i sardine, koje sadrže visok nivo omega-3 masnih kiselina. Jesti ribu svaki dan? Ovo vam vjerovatno zvuči previše, ali vrijedi isprobati barem dok ne vidite kakvu korist vaša koža ima od toga, potom možete smanjiti na tri puta sedmično – ovo će također generalno biti dobro za vaše zdravlje.
Napunite svoje tanjire velikim količinama povrća svijetlih boja, koje je puno fitonutrijenata – prirodnih antioksidansa koji pomažu održavanje kože zdravom, te saniraju štetu koju su napravili slobodni radikali izazvani zagađenošću zraka, pušenjem ili konzumiranjem alkohola, a također pomažu u čišćenju ćelija od pesticida, koji doprinose razvoju alergija i starenju.
Zamijenite kafu (čije prekomjerno konzumiranje vodi nastanku tamnih podočnjaka, nadutosti, borama i osjetljivošću kože) zelenim čajem, koji je bogat antioksidansima bitnim u borbi protiv raka, a može i blokirati apsorbiranje “loših” masnoća za kožu i organizam za čak 30%. I pijte mnogo, mnogo vode – najmanje litar i po dnevno. To pomaže ujednačavanju metabolizma, a tijelu da izbaci toksine iz ćelija i reducira nadutost.
Hrana za lijepu kožu
Masline su bogate olejskom kiselinom, za koju je utvrđeno da održava gipkost ćelijskih membrana.
Citrusi su bogati vitaminom C, koji pomaže održavanje strukture kolagena, plus regenerira ožiljke i fleke na koži.
Bobičasto voće bogato je antioksidansima, koji pomažu jačanje kapilara i vlakana kolagena.
Avokado je bogat vitaminom E i nezasićenim mastima. Dobar je za liječenje akni, oštećenja kože izazvanih sunčevim zračenjem i za zarastanje rana.
Sjemenke lana bogate su omega-3 i omega-6 masnim kiselinama. Izmiksajte sjemenke i dodajte ih jutarnjem doručku – žitaricama i jogurtu, kako biste održali kožu nježnom i vlažnom.
Mrkva je bogata beta-karotinom. Štiti od UV zraka.
Sjemenke suncokreta su bogate cinkom, proteinima i nezasićenim masnim kiselinama. Dobre su za suhu i osjetljivu kožu.
Jetra je bogata vitaminom A i sadrži sastojke koji poboljšavaju regeneraciju kože.
Puretina sadrži lizin, esencijalnu aminokiselinu koja štiti mišiće, vitalne organe i sprječava bore.
Masna riba bogata je omega-3 masnim kiselinama, što je dobro za suhu kožu i kožne upale.
Zdrava koža iz tablete?
Stanje kože možete popraviti i unošenjem dodataka ishrani u vidu tableta.
Koenzim Q10 je moćan antioksidans koji hidratizira kožu.
Kompleks vitamina B pomaže suhoj koži.
Alfa-lipoična kiselina je također snažan antioksidans koji sprječava proces otvrdnjivanja kolagena i vraća elastičnost koži.
Petodnevna dijeta za zategnutu kožu po receptu Leslie Kenton
U svojoj knjizi Skin Revolution Leslie Kenton nudi nutricionističke savjete za poboljšanje izgleda i zdravlja kože, ublažavanje bora, sprječavanje oštećenja te obećava dramatično poboljšanje tonusa kože. Pet dana zaredom jedite sve što je navedeno za svaki obrok i sami ćete uočiti rezultate.
Kada se probudite
- čaša (2 dcl) vode (po mogućnosti izvorske ili filtrirane) sa pola iscijeđenog limuna.
Doručak
- 2 zdjelice zobene ili pšenične kaše u koju dodate žitarice (ali ne prerađene, instant žitarice u kojima ima previše šećera), kuhane u vodi umjesto u mlijeku. Kad kašu skinete sa štednjaka, dodajte u nju 1 supenu kašiku ulja od lana i malo cimeta.
- 1 jabuka ili šaka svježeg ili zamrznutog bobičastog voća (jagode, borovnice, maline, kupine…)
- 1 do 2 supene kašike oraha – po mogućnosti nasjeckanih, ali mogu i cijeli.
- 1 do 2 supene kašike badema – po mogućnosti nasjeckanih.
- 1 šoljica zelenog čaja i/ili čaša vode.
Ručak
- Sirova salata napravljena od hrskavog povrća svijetlih boja sa dresingom od ekstra djevičanskog maslinovog ulja, svježeg limunovog soka, bijelog luka i začina. Dobar izbor predstavljaju komorač, blitva, bademi, biber, karfiol i brokoli.
- 110-200 g ribe bogate omega-3 masnim kiselinama, kao što su losos, tunjevina, skuša, sardine ili haringa.
- Šaka bobičastog voća ili kriška dinje (izbjegavati lubenicu jer sadrži previše šećera).
- 1 šoljica zelenog čaja i/ili čaša vode.
Večera
- 110-200 g ribe, teleće jetre, tofua (sir od soje) ili omlet.
- Velika miješana zelena salata ili salata od avokada sa dresingom od začinskog bilja, bijelog luka, ekstra djevičanskog maslinovog ulja i ulja od sjemenki lana te sa sokom od limuna ili balzamičkim sirćetom.
- Kriška dinje sa šakom bobičastog voća.
- 1 šoljica zelenog čaja i/ili čaša vode.
Svakih sat ili dva svaki dan
- čaša (2 dcl) vode.
Užina
Po jedno od dolje navedenog može se jesti dva puta dnevno:
- 50 g pilećih ili purećih prsa.
- 1 kivi, mala kruška ili jabuka.
- Mala šaka leblebija ili oraha.
Uopćeno za zdravu kožu…
- Jedite tri obroka dnevno.
- Pobrinite se da barem polovinu vaše hrane čine svježe, sirovo voće i povrće.
- Jedite što je moguće više povrća i proteina top kvalitete.
- Pojedite barem jednu do tri voćke dnevno.
- Popijte barem 1,5 do 2 litra izvorske ili filtrirane vode dnevno.
- Osigurajte dobru ravnotežu esencijalnih masnih kiselina – omega-6 i omega-3.
- Jedite i po dvije užine dnevno ukoliko osjetite potrebu.