Nedavno objavljeno

Svjetski dan sigurnosti pacijenata

Svjetski dan sigurnosti pacijenata je ključna platforma za promociju globalnog zdravlja i sigurnosti, pozivajući na zajedničko djelovanje i solidarnost zemalja i međunarodnih partnera u cilju poboljšanja sigurnosti pacijenata

Svjetski dan sigurnosti pacijenata obilježava se 17. septembra s ciljem podizanja svijesti o važnosti sigurnosti pacijenata u zdravstvenim ustanovama širom svijeta.

Globalno obilježavanje Svjetskog dana sigurnosti pacijenata ove godine održava se pod temom “Unapređenje dijagnoze za sigurnost pacijenata” i sloganom “Uradite to kako treba, učinite nas sigurnim!”.

Foto: Freepik

Svjetski dan sigurnosti pacijenata ustanovila je Svjetska zdravstvena organizacija 2019. godine radi poboljšanja globalnog razumijevanja sigurnosti pacijenata, povećanja angažmana javnosti na području sigurnosti zdravstvene zaštite, promocije globalnih akcija i smanjenja štetnog utjecaja na pacijente.

Ključna platforma

Svjetski dan sigurnosti pacijenata je ključna platforma za promociju globalnog zdravlja i sigurnosti, pozivajući na zajedničko djelovanje i solidarnost zemalja i međunarodnih partnera u cilju poboljšanja sigurnosti pacijenata. Njegovo značenje temelji se na osnovnom načelu medicine – “prvo ne naškoditi”. Kao jedan od globalnih dana javnog zdravlja Svjetske zdravstvene organizacije, ovaj događaj nastavlja svoju važnu misiju i u 2024. godini.

Tema ovogodišnjeg obilježavanja ističe presudnu ulogu pravilne i pravovremene dijagnoze u osiguravanju sigurnosti pacijenata i poboljšanju zdravstvenih ishoda. Ispravna dijagnoza omogućava prepoznavanje zdravstvenih problema pacijenta i osigurava pristup odgovarajućem liječenju i njezi. Nažalost, dijagnostičke greške – koje mogu uključivati odgođene, netačne ili promašene dijagnoze, kao i propuste u komunikaciji prema pacijentima – predstavljaju ozbiljan rizik za sigurnost pacijenata.

Dijagnostička sigurnost

Poboljšanje dijagnostičke sigurnosti zahtijeva rješavanje niza sistemskih i kognitivnih faktora koji doprinose nastanku dijagnostičkih grešaka. Sistemski faktori uključuju organizacione slabosti, poput nedostatka komunikacije među zdravstvenim radnicima i pacijentima, velikog opterećenja radnog osoblja, kao i neefikasnog timskog rada. Kognitivni faktori obuhvaćaju obuku i iskustvo zdravstvenih radnika, ali i sklonost predrasudama, umor i stres.

S obzirom na to da se većina odraslih suočava s barem jednom dijagnostičkom pogreškom tokom života, Ministarstvo civilnih poslova ističe važnost kontinuiranog ulaganja u poboljšanje dijagnostičkih procesa. Ovog dana, zdravstveni radnici, pacijenti, porodice, zajednice i kreatori zdravstvenih politika okupljaju se kako bi pokazali svoju predanost unapređenju sigurnosti pacijenata.

spot_img

Latest Posts

spot_img
spot_img

Raport