Nedavno objavljeno

Trud kao tradicionalna vrijednost?

Užasno mi je što trud u onom najboljem mogućem smislu ne postoji tamo gdje ga očajnički trebamo

Piše Mersiha Drinjaković

Jučer sam zaboravila neki hepek za snimanje (adapter za mikrofone koje prikačimo na telefone za snimanje sugovornika). OK, improvizirali smo nekad se i to mora (kad je puno dešavanja, improvizacija spašava dan).

E sad, kad ja improviziram na snimanju, uglavnom nema neke štete, korigujem se na sljedećem, izvučem maksimalno iz situacije, potrudim se i zbog sugovornika i zbog sebe i zbog medija u kojem radim da to bude najbolje moguće u datim okolnostima. I ovdje baš lijepo leži ona sportska floskula *ostavili su srce na terenu”. Navijači će svom timu oprostiti poraz jer su vidjeli koliko se trude.

Kad forma nadvlada suštinu

Trudbenički život u svijetu medija koji doživljavaju digitalnu transformaciju vrtoglavom brzinom – je zahtjevan. Traži svu tebe, da si uvijek tu, da znaš o čemu se radi, da ako i ne znaš, brzo saznaš, i naravno – potrudiš se da sadržaj bude dobar. U svijetu u kojem počesto forma nadvlada suštinu trud nije uvijek isplativ ali je važan (znam, i mene su učili da se trud uvijek isplati).

I svaki dan je prilika za kritički uklon vlastitog rada, što je dugoprugaška strategija i suočavanje s egom (čak i kad mislite da ga nema) na vrlo iskrenim temeljima. Uz sav haos, sav srklet, sve emocije koje vam jedan dan donese u ovo specifično i ubrzano vrijeme ponekad imam i taj luksuz da se stavim u ulogu posmatrača. I vidim trud, vidim energiju, ali i frustracije kolegica i kolega kada se njihov rad uzima zdravo za gotovo. A to nikako ne zaslužujemo.

Svijet bez Nizame, Nermine, Nadire

I, evo da se sad prebacim na jedan drugi mnogo stvarniji kolosijek od filmske magije – užasno mi je što trud u onom najboljem mogućem smislu ne postoji tamo gdje ga očajnički trebamo. U svijetu koji je ostao bez Nizame, bez Nermine, i evo sad bez Nadire. Pisala sam neki dan kako besmisleno ponekad djelujem i sama sebi upućujući kroz ove redove apele da trebamo TRUD, da mora postojati volja da zaštitimo žene od nasilja, zakonski, praktično, terenski, odgojno, kroz razgovore, terapiju, edukaciju, podršku. Znam i koliko je ovo kompleksan problem. Ali ne vidim one koji se posvećeno trude.

Zašto je važniji  “napad” na ministra Nenada Nešića i “duhoviti” odgovor ministra Rame Isaka, od ubijene žene? Ne jedne, nego najnovije žrtve u nepreglednom nizu, u vrtlogu nasilja koje ne prestaje. I zašto se ne potruditi, pa da umjesto ubiranja poena u glasačkom tijelu bez ikakvog smisla za dobrobit društva, dobijemo i funkcionalnog trudbenika i trudbenicu koji čine razliku. Vjerovatno se nikad neću naivno prestati pitati kako je moguće da uvijek i na svakom nivou vlasti ima više onih koji se potrude doći na poziciju i onda baš potrude da ništa dalje ne urade.

Trud kao univerzalna vrijednost

Zašto očekujem trud? Jer je to univerzalna vrijednost koju trebamo ugraditi u sebe, u društvo, u generacijski kod, u djecu koju treba naučiti da ne mogu svi biti reality zvijezde na društvenim mrežama, imati svoju publiku i lagodan život jer neko gleda njihovu svakodnevnicu na mobitelu. Vidim već koliko iz ovih rečenica izvire frustracija životom na koji sam primorana (dobro, i sama sam izabrala da budem ovdje, sve nadajući se nečemu boljem). Kad pišem, a pišem počesto, o tome da ima primjera kako može i drugačije, bolno sam svjesna činjenice da je puno više primjera kako ne može. I tako se vrtimo u krug – pronalazimo i izvlačimo na medijsku čistinu one koji zaslužuju da ih se vidi, pa makar tako činimo život ovdje smislenijim. I lakšim za živjeti.

Latest Posts

spot_img

Raport