
Moram odmah priznati: kad sam tek dobila fotografiju sa upečatljivom porukom “Zaštitimo žene. Ćevapi su na sigurnom” bila mi je odlična i smiješna. Bio je ovo travnički odgovor iz popularne ćevabdžinice Hari na vijest o zaštiti sarajevskog ćevapa, s potpisom Harisa Jusovića. Jusović je autor one čuvene poruke “Jedina zaslužena desetka u Travniku”, također smišljene za Harija. Harisove odlične marketinške poruke za kampanje ili naprosto zrnca duhovito uokvirene svakodnevnice nailaze na sjajan odjek. Volim Harisov rad, u moru stotina besmislica koje se pojavljuju na našim pametnim telefonima kroz “newsfeedove”, Haris promišlja, prati detalje u situacijama koje neki od nas ne primijete i prenosi ih na vješt način u dobro krojene slogane.
I ova najnovija – za Harija je domišljata, stvorena da nas prvo nasmije, a onda i natjera na razmišljanje – osim što na jednom paralelnom nivou nekako svodi nasilje nad ženama i u konačnici femicid – na ćevap. U proteklim decenijama u kojima je nasilje nad ženama postajalo neodvojivim dijelom naše stvarnosti, razgovarala sam, nažalost, sa dosta žena koje su bile žrtva nasilja. Bilježila sam u diktafon i onda prenosila u tekst užase koje bi mi te žene ispovijedale, nekad potpuno iskustveno odmaknute od onoga što govore, kao da pričaju o nekome drugom i o nekoj sasvim normalnoj situaciji. Što je, shvatit ću iz razgovora sa stručnjacima, zapravo bilo dijelom njihovog procesa izlaska iz traume.
Pogrešan kontekst
Sarajevski ćevap je, izvinite što skačem ovako, s jedne na drugu temu, ali nisam ni mislila da ću ikad povezivati te komadiće mljevenog mesa sa jednim od najozbiljnijih problema bh. društva, potpuno pogrešno stavljen u ovaj kontekst. Praksa zaštite nekog jela, prehrambenog proizvoda je uvriježen običaj u Evropskoj uniji. “Ne vidim razlog zašto Hrvatska može zaštititi ogulinski kiseli kupus, a mi ne sarajevske ćevape… Sasvim je, ponavljam, legitimno pokušati zaštiti određeno jelo. Recimo, smatram da to treba uraditi i s travničkim sirom. I, ne, ne bi mi palo na pamet da je u igri ili zaštita sira ili zaštita žena. Ne postoji niti jedan razuman razlog da to bude ili – ili priča”, napisao je Edin Tuzlak, poznat po hirurški preciznom djelovanju u bespućima Twittera, manje poznat po tome da smo rodbinski povezani. Edo je napisao suštinu, koja je pomalo nevidljiva kad neko napravi tako dobru za****nciju kroz poruku poput ove Harisove. I nekako nas pozove i “prozove” na razmišljanje. I zaista treba promišljati, evo možemo diskutovati o načinima promocije, o tome kako bismo mi nešto uradili, o tome kako ne treba sebe ugrađivati u sve i svašta, ali, opet ću o ovoj zlosretnoj povezanosti – ćevap je jedno a nasilje nad ženama nešto posve drugo.
Sigurne kuće i “bacanje graha”
Femicid je sve osim za****ncija. Još jedan odličan komentar ću prenijeti ovdje. S.K.B. kaže: “Dok se žene uistinu ne zaštite, dok se neko ne smiluje – sve su nad*ebavanja i prepucavanja. Da budem jasna i direktna, ne podržavam gradonačelnicu Sarajeva, niti mi šta znači zaštita sarajevskog ćevapa…samo mislim da ove žene koje i ja ‘proturam kroz tastaturu’ zaista postoje i pate i sve ovo naše im ne vrijedi”. Također poentirala.
Aktuelna gradonačelnica Sarajeva može i treba biti na meti kritika na stotine načina i iz brojnih drugih razloga, ali povezati ćevap i nasilje nad ženama je uvredljivo za one koje zaista proživljavaju nasilje. Iz ovoga, naravno i ako smo dobronamjerni, možemo izvući i pouku i korist upravo zbog količine dijeljenog sadržaja danas i načina na koji je ta poruka uobličena, ali ne kao “šuk Travnika Sarajevu i gradonačelnici”, već kroz na prave adrese upućene poruke kritičke javnosti o djelovanju kroz institucije sistema, da ne bi u sigurnim kućama posijanim širom BiH “bacali grah” hoće li imati finansiranje za sve ono što rade – još jednu godinu. Ili da se suprotstavimo ustaljenom patrijarhatu, tradiciji “šuti, sramota je”, skretanju pogleda jer to je nešto “unutar četiri zida”. Pomalo naivno ovo pišem, jer poruke su sa društvenih mreža i dosad godinama upućivane, ne poruke, nego krikovi i vriskovi, pa nismo baš puno vidjeli da se nešto mijenja.
Jednostavno – ne
Nije mi jednostavno napisati ovaj tekst, vidjela sam puno svojih prijateljica i prijatelja koji su pozitivno reagovali na “travnički odgovor Sarajevu” ali naprosto nije ok staviti u istu ravan ćevap i nasilje nad ženama koliko god dovitljiv i duhovit taj slogan bio. I ne, ne branim gradonačelnicu, ima puno drugih tema koje možemo otvoriti a vezane su za njezino djelovanje. Ali, ova, jednostavno, nije za stavljanje u ovakav kontekst. Ćevapi i femicid – u istoj ravni – jednostavno ne.
E, da, naravno da možete i potpuno drugačije misliti. I to je potpuno OK.