Nedavno objavljeno

Nigdje bez zaštitnog faktora 30!

Jesmo li svjesni opasnosti od izlaganja suncu, kakve kreme koristiti,  na koji način zaštititi djecu od štetnog sunčevog zračenja? Na ova i druga pitanja za Graciju je odgovarao dermatolog doc. dr. Edin Suljagić 

Koliko god izlaganje suncu bilo neophodno našem organizmu, štetne sunčeve zrake nam mogu štetiti. U narednim redovima saznajte šta dermatolog Edin Suljagić preporučuje pri ovako visokim temperaturama i vrelom ljetnom suncu.

Freepik

Kakve kreme i s kojim zaštitnim faktorom treba koristiti? 

– Kreme sa zaštitnim faktorom treba koristiti uvijek u sunčanim razdobljima, bez obzira da li se radilo o ljetnom periodu i sunčanju ili skijanju tokom zime. Postoje kreme koje služe za osvježenje lica, hidriranje kože, a imaju inkorporirani UV faktor u sebi. Pristalica sam prakse da se na izložene dijelove tijela uvijek nanose određeni preparati koji sadrže u sebi najmanje faktor 30. Krema s ovim zaštitnim faktorom bi trebala postati sastavni dio jedne ženske torbice, ali i pribora za brijanje kod muškarca.

ODJEĆA ZA LJETO

Kakvu biste odjeću preporučili za nošenje ljeti: tamnu ili svijetlu?

– Osnovna stvar je da, primjerice, dijete uvijek ima nešto od odjeće na sebi, a koje je boje, manje je bitno, važno je da postoji ta vrsta zaštite – više od infracrvenih zraka negoli od UV zračenja. Odjeća propušta UV zrake i ono čega se treba čuvati jeste UVB spektar zraka, koji je kancerogen. Ako već treba da biramo, onda je bolje odjeću prati deterdžentom koji u sebi ima faktor koji se “hvata” za tkaninu i povećava filtriranje i smanjuje prodornost UV zraka.

Foto: Freepik

Kako se ponašati kad je u pitanju određeni tip kože?

– Sve što sam rekao dosad se prevashodno odnosi na tip kože 2 i 3 kojima naša populacija uglavnom pripada, u faktor rizika spadaju i doživljene opekline od sunca, zatim prisustvo kožnih bolesti u porodici… Zaštita prije svih ostalih su šeširi velikih oboda, naočale, odjeća tokom izlaganja suncu… Ova praksa se treba početi primjenjivati od najranijeg doba, od obdaništa, kako bi se prihvatila ta svijest o štetnosti prevelikom izlaganju suncu.

 “Krema sa zaštitnim faktorom 30 trebala bi postati sastavni dio jedne ženske torbice, ali i pribora za brijanje kod muškarca”

BRIGA O KOŽI

Da li Bosanci i Hercegovci prilično neozbiljno shvataju opasnost koju donosi pretjerana izloženost sunčevom zračenju?

– Jesu. U našoj državi svijest o brizi za zdravlje, o redovnoj kontroli opšteg zdravstvenog stanja je na vrlo niskoj razni, pa samim tim i briga o zaštiti od sunca.

Foto: Freepik

Šta biste preporučili roditeljima, na koji način da štite svoju djecu od UV zračenja?

– Prvo, djeca ne smiju biti na suncu od 11 do 15 sati, ne samo zbog UV zračenja, već zbog infracrvenog zračenja, toplotnog udara, opeklina, sunčanice.. Drugi, moraju imati fizičku zaštitu, što je vrlo bitan momenat – to podrazumijeva majicu, kačket, šešir, to su stvari koje moraju biti prisutne prilikom sunčanih razdoblja i treća stvar su kreme sa zaštitnim faktorima. Jedan njemački proizvođač lansirao je mlijeko za sunčanje pod nazivom Ladival i, koliko znam, to mlijeko sadrži oko 10 filtera koji štite kožu.

Šta se dešava s kožom nakon dugogodišnje izloženosti suncu? 

– Imam dosta starijih pacijenata koji imaju dijagnozu – suncem oštećena koža, što je posljedica neopreznog izlaganja suncu.

DEPILACIJA

Kakvu vrstu depilacije savjetujete ženama, a prije izlaganja sunčevim zrakama?

– Dajem prednost depilaciji hladnim voskom: postoje jednokratne trake s hladnim voskom i one prave najmanje trauma na koži. Ovakva vrsta depilacije se može raditi tokom čitave godine. Ne preporučujem brijanje niti topli vosak. Što se tiče epilacije, tu postoje limiti izlaganju suncu – ne smije se raditi lasersko uklanjanje dlačica ako je koža potamnila tokom izlaganja suncu, znači treba sačekati da se koža vrati u normalno stanje, i drugo, nije uputno odmah poslije epilacije ići na sunčanje, treba sačekati pet do sedam dana.

Šta je s estetskim zahvatima na koži, ima li tu kakvih ograničenja kad je izloženost suncu u pitanju?

– Ljeti se može vršiti lasersko uklanjanje dlačica, ali lasersko uklanjanje kapilara, bradavica, madeža se ne radi tokom ljetnog perioda. Isto vrijedi i za uklanjanje ožiljaka i bora, kao i za hemijske pilinge. S druge strane, povećanje usana, korigovanje nosno-usne brazde se može raditi tokom cijele godine.

 

Latest Posts

spot_img
spot_img

Raport