Nedavno objavljeno

Kako zaštititi oči od sunčevih zraka?

Prilikom izbora sunčanih naočala koje mogu kvalitetno i efikasno blokirati štetno ultraljubičasto zračenje, treba imati na umu nekoliko stvari

Ljetni dani donose i mnogo sunca, a samim time i jako ultraljubičasto zračenje sunčevih zraka. Ukoliko se često bavite aktivnostima izvan doma trebate svakodnevnu zaštitu vašeg vida. Pravo je vrijeme da razmislite o tome koliko su vaše oči izložene tom zračenju, te odaberete prikladnu zaštitu.

 

Oči se trebaju zaštititi sunčanim naočalama koje sadrže UVB i UVA filtere. Proizvođači bi trebali stavljati kategoriju zaštite stakala od vidljivog i UV svjetla na prednju stranu naočala. Za opću upotrebu se preporučuje kategorija 3, a za aktivnosti visokog rizika kao što su planinarenje ili jedrenje preporučuje se kategorija 4. Zbog bočne izloženosti preporučuje se i upotreba naočala s bočnom zaštitom. Takav savjet je posebno važan za djecu jer je transmisivnost UV zračenja kroz dječije oči puno veća nego kod odraslih.

Za vrijeme sunčanja oči su naročito osjetljive. Sunce može izazvati vrlo ozbiljne poremećaje vida pa su stoga naočale, i to one koje blokiraju 99 posto UV zračenja ili apsorbiraju UV zrake do 400 mm, nezaobilazan ljetni rekvizit. To naročito vrijedi za osobe sa svijetlijom šarenicom koje su, prema rezultatima američkih istraživanja, posebno ugrožene.

Foto: Freepik

Ako nosite leće, unatoč činjenici da gotovo sve tvrde i velik broj mekih kontaktnih leća sadrži zaštitu od UV zračenja, morate nositi naočale. Naime, kontaktne leće štite samo zjenicu, a ne i ostatak oka. Na UV zračenje naročito je osjetljiva mrežnica oka koja, bez zaštite kvalitetnih naočala, uglavnom reagira upalom.

Kako izabrati prave naočale?

Prilikom izbora sunčanih naočala koje mogu kvalitetno i efikasno blokirati štetno ultraljubičasto zračenje, treba imati na umu nekoliko stvari.

  • Potražite na naočalama certifikat ili oznaku koja govori o postotku štetnog zračenja koje naočale blokiraju i vrsti UV zračenja od kojeg štite oči, npr. “blokira 99 posto ultraljubičastih zraka” ili “blokira” 95 posto UVB i 60 posto UVA”.
  • Oznake na naočalama koje govore o blokiranju infracrvenih zraka ili plavih zraka nemaju nikakve veze sa zaštitom od UV zraka i ne mogu spriječiti oštećenje očiju.
  • Ukoliko na naočalama naiđete na izraz “polarizirane”, to znači da leće tih sunčanih naočala smanjuju odbljesak sunca od drugih površina, poput odbljeska sunca od površine vode. Takve naočale ne moraju ujedno i štititi od UV zračenja, pa je potrebno potražiti i neku drugu oznaku ili certifikat.
  • Zakrivljene naočale koje se “omataju” oko očiju i u potpunosti pokrivaju oči sa svih strana nude dodatnu zaštitu od UV zraka jer štite i od zračenja sa strane.
  • Provjerite da li su leće naočala kvalitetno izrađene i polirane. To ćete učiniti tako da stavite naočale i jedno oko prekrijete rukom. Sada pogledajte u neku ravnu liniju i polako okrećite glavu s lijeva nadesno, a zatim i odozgo prema dolje. Leća je kvalitetna ukoliko linija u koju gledate u svakom položaju ostane ravna. Ukoliko je linija u bilo kojem položaju iskrivljena, izaberite druge naočale.

Jeftine naočale – opasnost za vid

Samim izborom naočala sa zatamnjenim lećama niste neophodno izabrali i naočale s UV zaštitom. Isto tako, naočale koje imaju sloj koji sliči ogledalu također nisu nužno i naočale koje štite od ultraljubičastog zračenja. U svakom slučaju potražite oznaku koja dokazuje zaštitno djelovanje naočala. Iznimno je važno da sunčane naočale imaju filtar za ultraljubičaste zrake. Igor Baroš, vlasnik optike Baroš, savjetovao je svojevremeno čitateljice i čitatelje Gracije da se odupru “iskušenjima” jeftinih naočala.

“Jedina zaštita za oči su sunčane naočale koje imaju filtere za UV zrake. U sunčevim zracima su dvije komponente – svjetlosni zraci od kojih se štitimo naočalama u boji, te UV zrake za koje koristimo premazne filtere kako bi spriječili njihovo štetno djelovanje.”

Tamne naočale koje ne zadržavaju UVA i UVB zrake mogu, upozorava Baroš, samo povećati opasnost zato što se iza njih zjenice šire kako bi se prilagodile smanjenoj količini svjetlosti, izlažući tako oči većoj količini opasnog UV zračenja: “Jeftine naočale bez UV filtera će očima ‘dati’ informaciju da ne postoji opasnost i zjenice će ostati raširene ne štiteći se od UV zraka, što pravi neuporedivo veću štetu nego da uopće ne nosite naočale.”

spot_img

Latest Posts

spot_img
spot_img

Raport