Nedavno objavljeno

BEAR in Mind ili kako upoznati medvjede u BiH i Crnoj Gori

BEAR in Mind na prvu djeluje kao neka aktivnost koja vas treba podsjetiti na važne stvari, ali zapravo se radi o nazivu zanimljivog projekta koji kombinira različite metode i aktivnosti kako bi se osnažili i razvili kapaciteti uprava zaštićenih područja i nevladinih organizacija u oblasti zaštite životne sredine u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini. I kako bismo upoznali medvjede, i to znanje iskoristili da bolje zaštitimo sredinu u kojoj žive.

Šta je zapravo Bear in Mind?  Ova projektna aktivnost započeta u novembru 2019. za cilj je imala uvezivanje civilnog sektora dvije zemlje kako bi zajednički nastupali u kreiranju politika, te prevazilazili administrativne granice zemalja i aplicirali novi, zajednički pristup upravljanju, koji bi ne samo smanjio prijetnje po ekosisteme, već i promovirao vrijednosti evropskih standarda zaštite kroz primjenu odgovarajućeg monitoringa biodiverziteta, istovremeno promovišući i benefite za stanovnike okolnih općina i zaštićenih područja. U praksi to izgleda ovako, kako to živopisno objašnjava tim BEAR in Mind: “Danas zvanično završava naše šapasto putovanje. Napravili smo sjajne stvari koje su se realizovale po prvi put na teritoriji BiH i Crne Gore, ponudili smo rješenja za suživot ljudi i zvjeri, a istovremeno pratili u naučne svrhe čak 6 medvjeda, 3 jarebice kamenjarke i jednog tetrijeba. Ostvarili smo sjajnu saradnju sa upravljačima, a naročito rendžerima Park Prirode Piva, Nacionalni park Durmitor, Nacionalni park Sutjeska, Park prirode Blidinje  Nadamo se da ćemo imati priliku da primijenimo naučeno i repliciramo ovaj pristup i na druga zaštićena područja”.

Tara, prva ženka koja će se telemetrijski pratiti u BiH
U sklopu projekta je radi telemetrijskog praćenja putem satelita uhvaćena i GPS odašiljačem obilježena jedinka mrkog medvjeda

U sklopu projekta je putem satelita uhvaćena i GPS odašiljačem obilježena jedinka mrkog medvjeda. Ogrlicom za praćenje na teritoriju Parka prirode Blidinje u lovištu Vran uz pomoć tima za obilježavanje, uhvaćen je i označen dvogodišnji mužjak težine 76 kilograma. Dobio je ime Vranac po lokalitetu na kojemu je uhvaćen. Praćenje njegovog kretanja, dinamika ishrana, mapiranje staništa kao i druge navike poslužili su za naučno-istraživačke svrhe ali i za predstavljanje i razbijanje krivih uvjerenja o ovoj veličanstvenoj životinji.

U okviru projekta svjetlo dana ugledala je i brošura “Zbliži se sa prirodom” u kojoj se mogu saznati korisne stvari o problemima s kojima se suočavaju životinje sa kojima dijelimo životni prostor kao i to da je suživot čovjeka i zvijeri itekako moguć.

Trebamo znati da su medvjedi najveće životinje kod nas ali jako oprezne i plahe, te će na najmanji šušanj da se daju u bijeg. Naravno, da je oprez uvijek važan pri susretima, posebno ako naiđete na ženku sa mladunčetom.

A ovako izgledaju slučajni susreti sa životinjskim “korisnicima” projekta, medvjedima lično.

https://www.facebook.com/1601498034/videos/462582298570380/

https://fb.watch/hZmt2TK5N9/

spot_img

Latest Posts

spot_img
spot_img
spot_img

Raport