Evo i hronološki poredanih činjenica koje su vodile do jučerašnjeg otvaranja Kluba prijatelja u Kaknju: u protekle tri godine Fondacija Muharem Berbić iz Sarajeva je uložila preko 200 hiljada KM kako bi prenamijenila industrijsku kulturnu baštinu, osnovala socijalno preduzeće i zaposlila osobe sa invaliditetom. Od 2019. Fondacija radi na osnivanju Kluba prijatelja Fondacije Muharem Berbić u Kaknju. Za tu svrhu je dobila prostor nekadašnje upravne direkcije Rudnika Mrkog Uglja Kakanj. Zgrada je izgrađena 1936. i u toku procvata industrije u BiH je igrala veoma značajnu ulogu za radničku klasu Kaknja. Početkom rata prizemni dio zgrade u kojem se sada nalazi prostor Kluba prijatelja postaje štab za Teritorijalnu odbranu, a kasnije i vlasništvo Ministarstva odbrane BiH (Vlade Federacije BiH). Kao takvo se dodijeljuje Općini Kakanj na korištenje na 10 godina, a Općina Kakanj dodijeljuje Fondaciji Muharem Berbić na 9 i po godina bez naknade. Time ova priča počinje poprimati značaj i ulogu javnog, privatnog i civilnog partnerstva sa idejom ostvarenja većih ciljeva – tj. „činjenja dobra!“ ali i predstavljanja primjera u našem društvu da je takvo nešto moguće. Fondacija su osnovali bh. preduzetnici Selma, Zijad i Zijada Berbić koji još od 2015. u kontinuitetu ulažu u bosanskohercegovačko društvo, a sve u cilju osiguranja boljih socio-ekonomskih uslova za građanstvo, glavne boljke našeg društva koja prevazilazi etno-nacionalističke identitete. Prenamjena industrijske baštine u posljednjem desteljeću postaje trendom u velikim evropskim gradovima (ali i širom svijeta ) koji su se našli u jeku reindustrijalizacije i radi toga u nedoumici između rušenja postojećih industrijskih građevina ili njihovog očuvanja i prenamjene. Prenamjena industrijske baštine predstavlja jednu vrstu reciklaže u arhitektonskom smislu za koju se nadamo da će u Bosni i Hercegovini uskoro postati velikim trendom jer za to ima potencijala u gotovo svim BiH gradovima.
Klub prijatelja Fondacije Muharem Berbić predstavlja prvi primjer prenamjene industrijske
baštine u Bosni i Hercegovini za svrhe uspostave socijalnog preduzeća koje će da zapošljava osobe sa invaliditetom, koje će biti maksimalno uvezano sa lokalnom zajednicom i proizvođačima, te u sklopu kojeg će da djeluje kafić, radionica drvoprerade i šivenja, multifunkcionalna i multimedijalna sala koja će biti korištena za edukacije i radno
osposobljavanje sa naročitim akcentom na osobe sa invaliditetom, te još jedna kancelarija
Fondacije koja je dosada djeluje u Sarajevu i Visokom. Trenutno je zaposleno 5 mladih ljudi, od kojih su dvije osobe sa invaliditetom. U sklopu Kluba prijatelja se najavljuje veći broj zapošljavanja osoba sa invaliditetom, organizacija raznolikih izložbi, događaja i radionica za sve uzrasne kategorije, a ponajviše za djecu i mlade koji predstavljaju „zlatnu kariku“ promjena na bolje u našem društvu. Neka perspektiva za budućnost jeste da se sprovedu svi mogući ekološki i energetski efikasni projekti na objektu tj. da se implementiraju solarni paneli, da se reciklira otpad koji se pravi u sklopu Kluba, da se koristi kišnica, implementira botanička bašta, a sve sa svrhom ostvarenja njegove krajnje održivosti. Idealna vizija za budućnost jeste i da se u konačnici ovaj objekat stavi pod zaštitu UNESCO-a ukoliko to bude moguće da se sprovede.