Iako su se naša nepca već počela navikavati na (ne)okus masovnog uzgoja, mnogi se pitaju zašto je paradajz izgubio onaj okus kakvim ga pamtimo u prošlosti.
Istim pitanjem odlučili su se pozabaviti i američki naučnici iz National Science Foundation iz New Yorka, koji se između ostalog bavi genetikom sadnje biljaka. Istraživanje je pokazalo kako u čak 93 posto paradajza iz masovnog uzgoja fali određena vrsta gena koja im daje prepoznatljivi miris. Čak se ni ne radi o tome da su uzgajivači genetski manipulirali sojevima paradajza, već naprosto posežu za onim koji im ne donose ogromne finansijske izdatke, a da je na kraju dana ekonomska računica na njihovoj strani i pritom ne na strani kvalitete. Taj je paradajz uzgajan na način koji negativno utiče na gen koji im daje okus, a takvim načinom uzgajivači su doveli do toga da im sada nedostaje genetičke raznolikosti, pa evo i odgovora na pitanje zašto su svi paradajzi u trgovini gotovo identični.
“Da bi povećali produktivnost, uzgajivačima je fokus na ekonomiji i da paradajz ima što duži rok trajanja. Tome je razlog zašto su neki geni u ovom povrću zapostavljeni i jednostavno ispali iz proizvodnje”, kazao je genetičar Zhangjun Fei.
(izvor: green.hr)