Nedavno objavljeno

Dojave o bombama u školama: Šta roditelji mogu očekivati od evakuacijskih procedura?

Jasno je propisana obaveza odgojno-obrazovnim ustanovama da se realiziraju treninzi i vježbe kako bi se unaprijedile vještine neophodne za adekvatan odgovor u potencijalnim kriznim situacijama u odgojno-obrazovnim ustanovama

Napisao: Eldar Abaz

U proteklih mjesec dana, dosta osnovnih i srednjih škola u Sarajevu primilo je dojave o bombama, što je izazvalo veliki strah među roditeljima ali i otvorilo pitanja o sigurnosti u obrazovnim ustanovama.

Dok u školama kažu da je situacija pod kontrolom, roditelji su zabrinuti i postavljaju važno pitanje: koliko su sigurne evakuacijske procedure i jesu li obavezni evakuacijski treninzi za djecu u slučaju opasnosti?

evakuacijski plan škola
Foto: Freepik

Šta “ako”?

Djeca provode najevći dio  dana upravo u školama, a roditelji se pitaju „šta ako zaista dođe do nekog problema“, da li će učenici, pogotovo nižih razreda, uspjeti sigurno napustiti školske prostorije. Kantonalna civilna zaštita Pravilnikom, i to članom 29. predvidjela je da učenici svake godine moraju imati evakuacijske treninge i vježbe u slučaju požara, što pretpostavljamo može biti primjenjivo i u slučaju dojave eksplozivnih naprava. Međutim, ne zna se da li škole sporovode ove vježbe na odgovarajući način.

Gracija je kontaktirala nadležno Ministarstvo odgoja i obrazovanja KS kako bismo dobili odgovore na ključna pitanja roditelja. Odgovor ministrice Naide Hota-Muminović vam prenosimo u cjelosti.

„Koristimo priliku informisati Vas da je u skladu sa Zaključkom Vlade Kantona Sarajevo od 22. 05. 2023. godine Ministarstvo izvršilo analizu postojećih procedura iz oblasti sigurnosti i zaštite učenika, te je uočeno da osnovne i srednje škole nisu imale izrađene planove evakuacije u slučaju iznenadnih, kriznih događaja koji se prepoznaju u odgojno-obrazovnim ustanovama. S tim u vezi, formirana je multisektorska Radna grupa koja je imala zadatak da izradi Shemu komunikacije multisektorskog postupanja u iznenadnim, kriznim događajima u odgojno-obrazovnim ustanovama u Kantonu Sarajevo. Nadalje, na prijedlog Ministarstva Vlada Kantona Sarajevo je 24. 08. 2023. godine donijela Zaključak broj: 02-04-37009-31/23 kojim se prihvata Informacija Ministarstva o poduzetim mjerama i radnjama usmjerenim na unapređenje procedura zaštite i sigurnosti učenika putem resornih ministarstava, sa posebnim osvrtom na multisektorsko postupanje u kriznim, iznenadnim događajima u odgojno-obrazovnim ustanovama”.

jasno je propisana obaveza odgojno-obrazovnim ustanovama da se realiziraju treninzi i vježbe kako bi se unaprijedile vještine neophodne za adekvatan odgovor u potencijalnim kriznim situacijama u odgojno-obrazovnim ustanovama

Izrada plana evakuacije

– “Navedeni dokument Shema komunikacije multisektorskog postupanja u iznenadnim, kriznim događajima u odgojno-obrazovnim ustanovama u Kantonu Sarajevo, a kojim je propisana izrada plana evakuacije za svaku ustanovu, formiranje Tima za upravljanje kriznim događajem na nivou odgojno-obrazovne ustanove, te obaveza planiranja i realizacije evakuacijskih vježbi koji se pobliže planiraju u planovima evakuacije svake ustanove, sastavni su dio Pravilnika o provođenju mjera odgojno-obrazovne podrške i stručnog tretmana učenika („Službene novine Kantona Sarajevo“, broj: 33/24). Tačnije, članom 23. navedenog Pravilnika propisano je da sve osnovne i srednje škole moraju postupati prema navedenim Smjernicama, te da škole moraju imati vlastite planove evakuacije koji se izrađuje na osnovu Smjernica i Uputstva za izradu plana evakuacije u odgojno-obrazovnim ustanovama u slučaju kriznih događaja koje je Ministarstvo izradilo i dostavilo školama. U navedenim dokumentima jasno je propisana obaveza odgojno-obrazovnim ustanovama da se realiziraju treninzi i vježbe kako bi se unaprijedile vještine neophodne za adekvatan odgovor u potencijalnim kriznim situacijama u odgojno-obrazovnim ustanovama”- stoji u odgovoru resornog ministarstva.

Latest Posts

Raport