Malo je onih koji nikad nisu čuli za ime Marie Curie. Prva žena dobitnica Nobelove nagrade, i to za fiziku 1903., a potom i za hemiju 1911., postala je tako i prva osoba koja je dobila Nobelove nagrade u dvije različite naučne oblasti. Njen revolucionarni rad na radioaktivnosti ostavio je trajan utjecaj na nauku i medicinu.
Marija Sklodowska rođena je u Varšavi na današnji dan – 7. novembra 1867. godine. Njezini roditelji su radili kao nastavnici; njihova zaposlenja bila su nesigurna. Otac je često mijenjao poslove, a porodica se selila u sve manje stanove. Kada je Marie imala 11 godina, majka joj preminula je od tuberkuloze, a njena najstarija sestra od tifusa.
Pakt sa sestrom
Kao tinejdžerka, Curie se dogovorila sa svojom sestrom Bronyom: finansijski će je podržavati dok bude studirala medicinu u Parizu, a zatim će Bronya pomoći Curie da nastavi svoje školovanje. Od svoje 17. godine, šest godina je radila kao guvernanta i tutorica, pokušavajući učiti u slobodnom vremenu.
Konačno, s 24 godine, upisala je Univerzitet Sorbonne. Nije mogla pohađati studij u Varšavi kao njen brat, jer je ruska vlada zabranila ženama da pohađaju univerzitet bilo gdje u ruskom carstvu. “Bilo je to kao da mi se otvorio novi svijet, svijet nauke, koji mi je napokon bilo dopušteno upoznati u potpunoj slobodi”, izjavit će kasnije.
U Parizu stiče diplomu iz fizike 1893., a godinu kasnije diplomu iz matematike. Godine 1896. dobila je certifikat za podučavanje djevojaka u srednjim školama, a 1900. postala je predavačica fizike u školi Ecole normale supérieure za djevojke u Sevresu. 1903. stiče zvanje doktora fizičkih nauka, 1906. postaje predavačica opće fizike na Univerzitetu u Parizu, dok je 1909. unaprijeđena je u profesora opće fizike, naslijedivši svog preminulog supruga, profesora Pierrea Curiea, za kojeg se udala 1895.
Neutaživa radoznalost
Za svoje istraživanje u oblasti „fenomena radijacije,“ Curie je 1903. godine postala prva žena koja je dobila Nobelovu nagradu. Francuski akademici su isprva predložili samo njenog muža i Henrija Becquerela, ali je Pierre Curie insistirao da njegova supruga podijeli tu čast.
Nepokolebljiva odlučnost i neutaživa radoznalost ove inspirativne naučnice učinile su je ikonom u svijetu nauke. Neprestano je radila, uprkos tome što je njen zahtjevan rad fizički iscrpljivao i na kraju bio smrtonosan. Otkrila je polonij i radij, zagovarala upotrebu zračenja u medicini i temeljno promijenila naše razumijevanje radioaktivnosti.