Postoji jedna, ovisno od ugla gledanja – nekima dobra, a nekima uvredljiva šala – kad bi žene vladale svijetom -ne bi bilo ratova, ali neke od zemalja ne bi “pričale” jedna s drugom.
Premijerke
Sirimavo Bandaranaike (Šri Lanka) – Prva žena na svijetu koja je postala premijerka. Ušla je u historiju 1960. postavši premijerka Šri Lanke (tadašnjeg Cejlona). Ova uloga je bila posebno važna jer je predstavljala značajan trenutak za žensko liderstvo u političkom svijetu.
Indira Gandhi (Indija) – Postala je premijerka Indije 1966., kao prva žena u toj ulozi u zemlji. Njeno vođstvo obilježeno je mnogim izazovima, a ona je ostala jedna od najuticajnijih političkih ličnosti u indijskoj historiji.
Golda Meir (Izrael) – 1969. godine Meir je postala prva žena premijerka Izraela. Poznata kao “željezna dama” izraelske politike, upravljala je zemljom tokom ključnih trenutaka.
Margaret Thatcher (Ujedinjeno Kraljevstvo) – Prva žena premijerka Ujedinjenog Kraljevstva, preuzela je dužnost 1979. Thatcher je bila poznata po odlučnoj politici i čvrstom stavu, dobivši nadimak “željezna dama”.
Benazir Bhutto (Pakistan) – Postala je prva premijerka u muslimanskoj zemlji 1988. godine. Bhutto je predstavljala simbol promjene i modernizacije u Pakistanu, iako je njeno vođstvo bilo izazvano političkim turbulencijama.
Tansu Çiller (Turska) – Prva i jedina premijerka Turske, poznata po svom uticaju u periodu političkih promjena u zemlji. Njeno vrijeme na vlasti od 1993. do 1996. godine obilježeno je ekonomskim i političkim izazovima.
Predsjednice
Isabel Perón (Argentina) – Postaje prva žena predsjednica na svijetu 1974. godine nakon smrti svog supruga, predsjednika Juana Peróna. Perón je bila pionirka ženskog predsjedništva, iako je njena vladavina bila kratkotrajna i završila se državnim udarom.
Vigdís Finnbogadóttir (Island) – Prva žena koja je demokratski izabrana za predsjednicu u svijetu, preuzela je funkciju 1980. Island je tada postao pionir u rodnoj ravnopravnosti, a Vigdís je služila četiri mandata, sve do 1996.
Corazon Aquino (Filipini) – Postaje prva predsjednica Filipina 1986., nakon što je vodila narodnu revoluciju koja je zbacila autoritarnog predsjednika Ferdinanda Marcosa. Njen mandat bio je simboličan za demokratiju i otpor diktaturi.
Mary Robinson (Irska) – Prva predsjednica Irske, preuzela je dužnost 1990. Robinson je bila poznata po svom progresivnom stavu, a kasnije je postala i komesarka Ujedinjenih nacija za ljudska prava.
Ellen Johnson Sirleaf (Liberija) – Prva žena izabrana za predsjednicu u Africi, preuzela je dužnost 2006. Sirleaf je nagrađena Nobelovom nagradom za mir 2011. za svoj doprinos miru i ženskim pravima u Liberiji.
Je li svima njima uloga u povijesti bila pozitivna? Naravno da nije. Jesu li griješile? Naravno da jesu. Ali ostaje nepobitna činjenica da su upravo one otvorile put ženama u politici širom svijeta, donoseći promjene. Njihove pozicije moći su uspjeh koji sam po sebi svjedoči o snazi i odlučnosti žena u suočavanju s izazovima i stvaranju promjena u civilizacijskim tokovima.