Priredila Elma Tahirović
Sasvim je jasno da su glumci Matthew McConaughey i Jared Leto te 2014. privlačili najveću pažnju filmske kritike za uloge u filmu Dallas Buyers Club. McConaughey zbog gubitka nevjerovatnog broja kilograma koji je uloga zahtjevala, a Leto zbog neuobičajene persone koju je glumio. Obojica glumaca su dobili zadatak da predstave dva muškarca oboljela od side, koji su zaista postojali u stvarnom životu, a to su Ron Woodroof (McConaughey) i Rayon (Leto).
Trud se isplatio
I sav trud se isplatio: Oscara za najboljeg glumca dobio je McConaughey i to za svoju prvu nominaciju za ovu filmsku nagradu: ‘Hvala vam! Želim zahvaliti redatelju, Jaredu Letu s kojim sam radio. Nešto da se radujem, nešto prema čemu težim i nešto što volim, to mi treba svakog dana’, rekao je glumac koji upravo danas puni 55 godina. Sretan rođendan, Matthew! A Jared Leto je dobio Oscara za najbolju sporednu ulogu!
Šminkanje se ponavljalo nekada i po pet puta dnevno. To nije dovoljno da se dočara stanje kože kakvu bolesnici od side obično imaju. Nije dovoljno čak ni za frizure sporednih likova. Međutim, tih 250 dolara su ipak pokrili troškove svih 28 dana snimanja filma
Uz podsjećanje na veliki uspjeh fima, moramo spomenuti kako je za uspješnu realizaciju ovako zahtjevnih uloga zaslužna i šminkerica Robin Mathews koja je također nagrađena Oscarom!
Za Dobre dilere iz Dallasa, Robin Mathews raspolagala je budžetom od tričavih 250 dolara. Dvjesto pedeset dolara! I taj novac nije bio samo namijenjen za šminkanje glavnih glumaca. Matthewa McConaugheya i Jareda Leta trebalo je šminkati tako da se vidi da su pacijenti, a sa druge strane da izgledaju poput relativno zdravih osoba. Šminkanje se ponavljalo nekada i po pet puta dnevno. To nije dovoljno da se dočara stanje kože kakvu bolesnici od side obično imaju. Nije dovoljno čak ni za frizure sporednih likova. Međutim, tih 250 dolara su ipak pokrili troškove svih 28 dana snimanja filma. “Akademija je naprosto poludjela kada je to čula”, izjavila je Mathewsova, ne skrivajući ponos.
Oslikavanje tijela
Robin Mathews je radila na raznovrsnim projektima, od dokumentaraca o Playboyevim zečicama, pa do Sumrak sage: Pomračenje. Bila je glavna šminkerica u čuvenom filmu The Mist, a radila je i na filmovima Oz veliki i moćni te Odbjegli Django, kao i na mnogim TV serijama. Osim toga, često je holivudske zvijezde angažiraju i kao ličnu šminkericu, pa se među njenim klijentima nalaze Reese Witherspoon, Melissa Leo i Forest Whitaker.
Najmanji budžet
Rad na Dobrim dilerima iz Dallasa ocijenila je kao film sa najmanjim budžetom na kojem je ikad radila. Jedan od kurioziteta je i da je film napravljen sa tako malim budžetom da se dešavalo da su producenti nekada kupovali hranu za filmsku ekipu njenom ličnom kreditnom karticom. Dallas Buyers Club je inače i od glavnih glumaca, McConaugheya i Letoa, zahtijevao da izgube čak 20 kilograma kako bi što bolje dočarali bolesnike na vrhuncu bolesti.
“Morali smo da ih šminkamo tako da u jednom trenutku izgledaju najbolesniji, a u drugom najzdraviji, što je podrazumijevalo da nekada imaju 20 kilograma manje, a onda 20 kilograma više”
Međutim, zaplet filma je takav da u određenom trenutku tretman lijekovima počinje da djeluje, pa bolesnici počinju i da dobijaju na težini. Naravno, s obzirom da je film snimljen u samo 28 dana, glavnim glumcima je bilo nemoguće da tako brzo izgube i povrate 20 kilograma, i to je upravo scena na koju stupa šminkerica Mathews. “Morali smo da ih šminkamo tako da u jednom trenutku izgledaju najbolesniji, a u drugom najzdraviji, što je podrazumijevalo da nekada imaju 20 kilograma manje, a onda 20 kilograma više. Dešavalo se da smo ih preobražavali čak i do pet puta dnevno”, kaže Mathewsova. “Dakle, kada ih budete gledali na filmu kako izgledaju kao da imaju 20 kilograma više, zapravo je riječ o iluziji. U pitanju je šminka.”
Jedna proteza
Tokom preobražaja je korištena samo jedna proteza i to u ustima Matthew McConaugheya, kako bi mu obrazi izgledali puniji. Sve ostalo je, prema riječima šminkerice Mathews “boja i puder”, korišteno da bi se naglasile konture tijela ili kosti. “Na zidove prikolice u kojoj sam radila zalijepila sam slike ljudske lobanje i skeleta kako bih znala koje kosti trebam naglasiti prilikom šminkanja. Doslovno sam oslikavala kosti, tetive, a nekada i vene, koje sam mogla pronaći na njihovim tijelima. Riječ je o oslikavanju cijelog tijela.”
Pa čak i scena u kojoj bi bilo jednostavnije koristiti protezu, a to je scena u kojoj se prikazuje specifično stanje kože koje se javlja kod ovakvih bolesnika, ipak je urađena uz pomoć šminke. “Riječ je o kožnom osipu koji se javlja kod osoba oboljelih od side, poznat kao seborični dermatitis, a budžet nam nije dozvoljavao da izradimo protezu kojom bismo prikazali takvo stanje, pa sam morala smisliti način kako da to izvedem. Dosjetila sam se da bih mogla upotrijebiti kukuruzno brašno, jer je bilo jeftino. Čak ni za to nije postojao budžet, pa sam brašno uzela iz mamine kuhinje.”
Radosno začuđena
Robin Mathews je po prvi put nominirana za nagradu Oscar. “Još uvijek mi je teško da shvatim šta se događa. Kada o tome razmišljam, jednostavno sam i dalje začuđena, ali radosno začuđena.” Kada su je pitali koga bi voljela da upozna na dodjeli, odgovorila je da nikada nije bila zaljubljena niti zainteresirana za zvijezde, ali je kasnije rekla da bi ipak voljela upoznati Jareda Leta. “Nisam sklona da se privatno interesujem za zvijezde, ali bih voljela upoznati Jareda Leta onakvog kakav zaista jeste, jer ga jedino poznajem kao lika koji tumači u filmu – Rayona!”