Nedavno objavljeno

spot_img

ŽENE ZA ŽENE INTERNATIONAL: Centar za žene Sist’Her Sarajevo

Centar za žene u Sarajevu namijenjen je ženama koje žele da se usavršavaju, napreduju i imaju svoje mjesto za različite vrste edukacija i aktivnosti

Organizacija Žene za Žene International otvara novo poglavlje u svom radu: u Sarajevu je u septembru počeo s radom Centar za žene Sist’Her Sarajevo. Ovaj centar djelovat će u sklopu projekta “Towards Equality: Građanke i građani u akciji za inkluzivnija društva u Bosni i Hercegovini i Istočnoj Evropi”, a implementiraju ga Empow’Her Global iz Francuske i Žene za Žene International iz Bosne i Hercegovine, uz podršku Francuske razvojne agencije (AFD). “Partnerstvo sa francuskom feminističkom organizacijom Empow’Her Global koje podržava Francuska razvojna agencija (AFD), dolazi nakon 30 godina našeg rada te je otvaranje Centra za žene nešto čemu smo težile svih ovih godina kroz aktivno osnaživanje žena. Centar za žene “Sist’Her Sarajevo” bit će namijenjen ženama koje žele da se usavršavaju, napreduju i imaju svoje mjesto za različite vrste edukacija i aktivnosti”, kaže Seida Sarić, direktorica organizacije Žene za Žene International.
Centar će imati poseban program namijenjen poduzetništvu žena te će pružati edukativnu i finansijsku podršku u vidu grantova, ali i inovativne pristupe umrežavanju poduzetnica. Iskoristili bismo priliku, kažu u ovoj organizaciji, da pozovemo sve buduće korisnice centra da zajedno kreiramo događaje jer smo otvorene za saradnju sa svim ženama koje imaju dobre ideje.

Programska i finansijska podrška

Osim toga, u “Sist’Her Sarajevo” se uspostavlja i feministička biblioteka te svakako možete biti korisnica takve literature, ali ujedno i kod kuće pronaći knjigu koja tretira tematiku ženskih pitanja, ili koja govori o osnaživanju žena, te je staviti na raspolaganje korisnicama centra, i to na adresi Ferhadija 19/2 Sarajevo.
Ovo je jedan od razvojnih koraka i važnijih postignuća organizacije koja je u proteklih 30 godina uspješnog rada direktno podržala 63.000 žena u BiH pružanjem programske i finansijske podrške, provodeći aktivnosti u više od 50 zajednica različitih etničkih i vjerskih skupina BiH. “Naš rad je zasnovan na ekonomskom i društvenom osnaživanju žena u BiH”, kaže Seida Sarić.Sist’Her
Djelovanje organizacije ogleda se kroz nekoliko oblasti. Tu je društveni razvoj i građanski aktivizam žena – već devetu godinu provodi se projekat Akademija demokratije za mlade žene u BiH kroz koji je dosad prošlo 200 žena, implementirano 114 mladih projekata te ostvarena saradnja u 54 lokalne zajednice sa lokalnim organizacijama.
Podrška ekonomskom osnaživanju žena kroz protekle godine uključivala je obuke i podršku fokusiranu na rad sa ženskim organizacijama civilnog društva u ruralnim područjima u smislu naprednih vještina za stvaranje prihoda, poslovnog razvoja, preduzetništva, tržišnih veza i saradnje sa mikrofinansijskim institucijama i vladom za kapitalne i investicione mogućnosti.
Stručne vještine u kreiranju i proizvodnji raznih proizvoda: u proteklih deset godina ova organizacija osmišljava ekonomske projekte za podršku ženskim nevladinim organizacijama i njihovom članstvu u proizvodnji modnih dodataka za globalno priznate kompanije visoke mode “Kate Spade” i “Anthropologie” kao i proizvodnju tradicionalnih tepiha.
ŽŽI ima iza sebe i realizaciju edukativnih projekata za uzgoj i preradu ljekovitog i aromatičnog bilja, pčelarstvo kroz USAID/SIDA FARMA projekte, obuku u proizvodnji i preradi voća i povrća i mliječnih proizvoda kroz UNDP projekte kao i mnoge druge. Ovi projekti su uglavnom organizovani za žene u ruralnim područjima BiH.
Umrežavanje žena: od 2019. godine organizacija je utemeljila i prvu Mrežu udruženja žena za ruralni razvoj – koja okuplja više od 20 udruženja članica Mreže i 1000 žena iz cijele zemlje.
Neizostavan je i odgovor na krizne situacije, osigurana je pomoć Ukrajinkama, izbjeglicama u Poljskoj i raseljenim ženama u Ukrajini, te ostvarena saradnja sa 3 organizacije, dvije u Ukrajini i jedna u Poljskoj koje su direktni partneri na implementaciji grantova za pomoć preko 35.000 žena izbjeglica u Poljskoj i žena u ratnim područjima Ukrajine.
Humanitarno djelovanje: organizacija Žene za Žene International je dvaput učestvovala u prikupljanju pomoći za žene Palestine, prvi put u decembru 2023., u saradnji s Gracijom, koja je organizovala Donatorsko veče za žene Palestine, a drugi put povodom 8. marta 2024, kada su sa članicama Mreže za ruralni razvoj i drugim udruženjima i organizacijama prikupljali novac za žene Palestine. Sva prikupljena sredstva su upućena organizaciji WeFaq koja je obezbijedila tople obroke, hranu, higijenska sredstva i piće za žene i djecu u Gazi.

Gracija 444, jesen 2024.

Latest Posts

spot_img

Raport