Svijet stomatologije doživio je veliki procvat i revoluciju zahvaljujući digitalnoj tehnologiji, s posebnim naglaskom na upotrebu intraoralnog 3D skenera. Ovaj uređaj donosi brojne prednosti koje mijenjaju način na koji stomatolozi pristupaju dijagnostici, planiranju tretmana i komunikaciji sa pacijentima. No, isto tako ne smijemo zanemariti važnost i neprocjenjivu vrijednost tradicionalnih metoda u određenim situacijama. Integracija digitalnih i konvencionalnih pristupa postaje ključna za postizanje najboljih rezultata.
Digitalizacija stomatološke prakse dovela je do značajnih promjena. Intraoralni 3D skener omogućava detaljno skeniranje usne šupljine pacijenta, stvarajući trodimenzionalne modele zuba i gingive u stvarnom vremenu. Ovaj uređaj pojednostavljuje složenu proceduru uzimanja tradicionalnog otiska dajući pouzdane rezultate skeniranja i jasnije informacije u samo par minuta. Na taj način povećava se preciznost i smanjuju greške u svakoj fazi radnog procesa. Jedna od najvažnijih prednosti digitalne stomatologije je poboljšano iskustvo i udobnost pacijenta, jer tradicionalni otisak može biti prilično neugodan zbog korištenja neugodnih otisnih masa. “Prilikom uzimanja klasičnih otisaka, kod pacijenata često se javlja nelagoda, nagon za povraćanje, nemogućnost pravilnog disanja, nekada čak i napadi panike”, kaže dr. Belma Smječanin, koju u matičnoj stomatološkoj ordinaciji Saraj Dent zovu glasom razuma i dobrom vilom.
Ugodnije iskustvo za pacijenta
Uz intraoralni skener pacijentima se otisak uzima mnogo jednostavnije, brže, te je vrlo jednostavan za rukovanje. Pacijent cijeli postupak skeniranja može pratiti putem ekrana i u svakom trenutku vidjeti stanje svojih zuba, npr. karijesne lezije. “Također, može vidjeti svoje izbrušene zube nakon intervencije stomatologa. Osim što je sam proces mnogo ugodnije iskustvo za pacijenta, preciznost digitalnog uzimanja otiska je maksimalna, što osigurava kvalitetan protetski rad”, kaže dr. Belma Smječanin.
Digitalna stomatologija pojednostavljuje radni proces između ordinacije i zubotehničkog laboratorija jer se sva komunikacija odvija preko računara. Također, znatno je olakšana komunikacija sa pacijentom jer je moguće posmatranje njihovog oralnog stanja, napretka i rezultata u svakom trenutku. “Na ovaj način doktori mogu bolje komunicirati sa pacijentima i educirati ih. Zbog olakšane procedure i preciznosti, pacijenti se osjećaju pozitivnije i spremnije da se posvete svom planu liječenja. Zbog znatno pojednostavljenog, tačnijeg i ugodnijeg procesa izrade, digitalizacija predstavlja budućnost savremene stomatologije”, dodaje Belmina kolegica iz Saraj Denta Emira Erlagić, koja je svojim velikim potencijalom i trudom naprečac osvojila povjerenje svojih kolega i kolegica kao i pacijenata.
Ipak, postoje situacije gdje se konvencionalne metode za uzimanje otisaka i dalje pokazuju korisnima. Na primjer, kod pacijenata s dubokim nepcem ili osjetljivim refleksima, digitalni otisci mogu biti izazovni. “Neki postupci zahtijevaju preciznost i senzibilitet koji su još uvijek najbolje ostvarivi kroz tradicionalne otiske”, kaže dr. Smječanin, dok dr. Erlagić dodaje: “Odluka o tome koju metodu primijeniti na određenom pacijentu zahtijeva duboko razumijevanje individualnih potreba i uslova. U mnogim slučajevima, kombinacija digitalnih skenova i tradicionalnih otisaka može pružiti najbolje rezultate. Ključ uspješnog modernog stomatologa leži u sposobnosti integracije digitalnih i konvencionalnih metoda.”